E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Rritet çmimi i karburantit

Rritet me 5 lekë për litër çmimi i karburanteve në Shqipëri, duke evidentuar mungesën e kontrollit mbi rezervat e detyruara të karburanteve prej kompanive.

Burime nga ‘Ora News’, bëjnë të ditur se rritja ka ndodhur për shkak të ndryshimeve në bursa, por sipas ekspertëve në rastin kur ka ulje në tregjet ndërkombëtare, në Shqipëri reflektohet me vonesë.

Qytetarët thonë se shpenzimet janë shumë të larta për t’i përballuar, duke e cilësuar si një absurditet.

Detyra për kontrollimin e karburanteve i është ngarkuar Ministrisë së infrastrukturës dhe Energjisë, por mesa duket nuk i kanë kushtuar vëmendje, ndërsa shqiptarët vijojnë ende të paguajnë çmimin më të lartë të naftës në rajon dhe ndër më të lartat në Evropë.

Që prej disa ditësh në të gjitha pikat e tregtimit me pakicë të karburanteve në kryeqytet konstatohet se një litër naftë kushton 176 lekë nga 171 që ishte më parë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...