E premte, 5 Mars, 2021
15 C
Tirana

Rriten tensionet, shkëmbim zjarri mes ushtrive të dy shteteve të fuqishme

Tensionet mes Indisë dhe Kinës duket se po përkeqësohen, teksa së fundmi shtetet kanë akuzuar njëra-tjetrën për sulme ushtarake.

Gjigandët aziatikë akuzuan njëri-tjetrin këtë javë për dërgimin e ushtarëve në territorin e tjetrit dhe hapën zjarr paralajmërues për herë të parë në 45 vjet, duke ngritur spektrin e konfliktit ushtarak në shkallë të plotë.

Konflikti nisi në fillim të muajit maj, ndërsa më 15 qershor 20 ushtarë indianë mbetën të vdekur si pasojë e përballjeve. Thuhet se edhe Kina pati humbje në jetë, por vendi komunist nuk raportoi asnjë shifër.

India dhe Kina trashëguan mosmarrëveshjet e tyre territoriale nga periudha e sundimit kolonial britanik.

Tre vjet pas pavarësisë së Indisë në 1947 dhe një vit pasi komunistët erdhën në pushtet në Kinë, qeveria e re në Pekin filloi të pohonte me forcë pretendimet e saj dhe të hidhte poshtë traktatet e mëparshme që thotë se ishin nënshkruar me detyrim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një portret i paautorizuar për historianin Marenglen Kasmi

Nga: Xhevdet Shehu Nuk e kisha njohur më parë Marenglen Kasmin. Kur ndaj Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe dëshmorëve të saj u ndërmor një sulm i...

Shumica duan largimin e tij/ 70 % e qytetarëve të Tiranës kundër punës së Ramës

Në shumicë dërrmuese, qytetarët e Tiranës nuk e vlerësojnë punën që po bën Edi Rama. Sipas sondazhit të ‘Flame Tree Advisors’ në ‘Çim Peka LIVE’,...

Brenda vilës së Hoxhës, dhoma dhe shtrati ku diktatori ndërroi jetë

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve...

A rrezikohet Shqipëria nga tërmetet në Greqi? Përgjigjet sizmiologu i IGJEUM

Një tërmet tjetër i fuqishëm ka rënë në Elasona të Greqisë me magnitudë 6 ballë. Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në Tiranë, në...

Italia bllokon dërgimin e vaksinave të AstraZenecas në Australi

Qeveria italiane ka bllokuar eksportin e vaksinës së AstraZenecas për në Australi. Përmes këtij vendimi është bllokuar dërgimi i 250.000 dozave të vaksinës, që janë...