Rriten rastet me koronavirus në vend, 18 viktima në 24 orë

Kurba e Covid-19 në vend vijon të mbetet e lartë.

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 801 persona rezultuan pozitivë.

Rezultatet e të infektuarve vijnë nga kryerja e 2.264 testeve, prej të cilave 349 janë kryer për arsye depistimi.

Ndërkohë, 18 qytetarë nuk arritën ta fitonin betejën me virusin.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 raste në Berat dhe Gjirokastër, 22 raste në Librazhd, 20 raste në Krujë dhe Mat, 16 raste në Durrës dhe Dibër, 15 raste në Tropojë, 10 raste në Has, 9 raste në Devoll dhe Kuçovë, 8 në Kukës, 7 në Malësi e Madhe, 6 raste në Elbasan dhe Mallakastër, 4 raste në Gramsh, 3 raste në Fier dhe Delvinë, 2 raste në Kavajë, Pukë, Bulqizë, 1 në Kurbin, Sarandë.

Viktima – Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 9 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Elbasan, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Korça, 1 qytear nga Durrësi dhe 1 qytetar nga Kruja.

Të shëruar – Janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.974 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 35 në terapi intensive, 10 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (04 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 801

Të shëruar ne 24 orë 490

Lexo edhe :   Koronavirusi: 2 viktima në 24 orët e fundit, Tirana vetëm 8 raste pozitive

Të shtruar në spitale 483

Humbje jete në 24 orë 18

Testime ditore 2.264

Testime totale 199.326

Raste pozitive 41.302

Raste të shëruara 20.974

Raste Aktive 19.458

Humbje jete 870

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10503

Durrës 1315

Elbasan 799

Fier 1443

Korçë 987

Vlorë 963

Shkodër 868

Lezhë 739

Berat 651

Kukës 404

Dibër 247

Gjirokastër 539