E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

Rreziku i vendosjes së vizave, ose kur shqiptari për shqiptarin është ujk

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“O Zot, shpëtoje Shqipërinë nga shqiptarët!”– do të lutej dikur Faik Konica, një nga mendjet më brilante të kombit. Për të shtuar, po i dëshpëruar: Shqiptari për shqiptarin është ujk e shkuar ujkut! Këto fjalë të vijnë ndërmend, pas lajmit se parlamenti holandez votoi në shumicë, për të rikthyer regjimin e vizave për qytetarët shqiptarë.

Qeveria holandeze dhe vetë BE, e kanë bërë të qartë se nuk do e marrin parasysh këtë votim. Megjithatë një akt i tillë nxjerr në pah përgjegjësinë që ka në këtë imazh negativ të vendit në Perëndim, qeveria, opozita dhe një pjesë e vogël e shqiptarëve të angazhuar në veprimtari kriminale, në dëm të qindra mijëra shqiptarëve të thjeshtë e të ndershëm.

Një vendim i tillë, vjen pas kanabizimit të madh, që përjetoi vendi në vitet 2015-2017, ku qeveria ka padyshim përgjegjësinë e saj. Për pjesën tjetër, ka menduar opozita.

Lulzim Basha, akuzohet se e ka mikeshë kryetaren e partisë populiste holandeze, që e ndërmori këtë nismë. Kjo mund të jetë thjesht një akuzë politike. Por kur mendon se politikanët shqiptarë paguajnë qindra mijëra dollarë për të lobuar në SHBA, apo se PD është aktualisht e dëshpëruar për mbështetje në protestat e saj, atëherë gjithçka është e mundur.

Lexo edhe :   Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Në Shqipëri, lufta e egër politike nuk njeh parime. Politikanët sa herë janë në opozitë, e nxijnë shpesh kundërshtarin, por ç’është më rëndë imazhin e Shqipërisë, në sytë e partnerëve ndërkombëtarë. Këtë ka bërë Edi Rama dikur, këtë po bën edhe Lulzim Basha dhe të tijtë sot. Politikanët kanë zakonisht pasaporta diplomatike.

Do jenë sërish shqiptarët e thjeshtë, ata që mund të penalizohen, nga çdo lloj zhvillimi i mundshëm negativ në lidhje me vizat./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haradinaj: Thaçin e nxorra në pension, Kurti e rikthehu

Kryetari i AAK dhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është shprehur se ka ndikuar për të penguar ndarjen e Kosovës. Në një intervistë për...

“Zgjedhorja”/ Përfundon mbledhja, mazhoranca dhe opozita dakordësi për 3 pika

Pas rreth katër orësh, ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik e cila u zhvillua në Pallatin e Kongreseve për të diskutuar çështjet e mbetura...

“Më çmendet! Jam me fëmijë mo burrë”, policia shoqëron me dhunë qytetarin që po merrte krep

Roland Dhimogjini ka një biznes kreperi pranë sheshit Wilson në Tiranë. Ai tregon, se në datën 12 Maj, rreth orës 21:00, kanë mësyrë forcat...

Vatra në QSUT, Pipero tregon çfarë nuk shkoi mirë mes bluzave të bardha

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero mbrëmjen e sotme në një intervistë televizive foli për vatrën e re të koronavirusit në QSUT. Pipero theksoi se ka pasur...

“S’do ketë festa nate”, zbulohen rregullat se si do bëjmë plazh

Sivjet plazhi nuk do të jetë si më parë, si pasojë e masave drastike ndaj koronavirusit. Drejtoresha e Mjedisit dhe Turizmit, Rovena Moçka, tha...
WhatsApp KONTAKTO TT