E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Rreziku i kakofonisë rreth hapjes së listave

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga Mero Baze

Sot janë depozituar në Kuvend tre amendamente nga deputetë të opozitës parlamentare, që kërkojnë ndryshimin e draftit të Partisë Socialiste për ndryshimet kushtetuese të 30 korrikut, që do të reflektohen në ligjin zgjedhor.

Të treja propozimet bashkohen tek ideja që duhet hequr pragu kombëtar dhe duhet bërë 1 për qind, dhe kjo me sa duket do të realizohet.

Por nga ana tjetër, ato kanë tre opsione të ndryshme në formë, rreth hapjes 100 përqind të listave.

Myslim Murrizi kërkon hapje të listave dhe mundësinë e kandidimit të kryetarit të listës në katër qarqe, Patozi kërkon lënien e mundësisë për hapjen e listave në dorë të çdo partie, sipas modelit danez, duke dashur të testojë me këtë rast vullnetet politike të PS e PD për hapjen e listave, ndërsa Rudina Hajdari kërkon renditje alfabetike të kandidatëve dhe hapje të listës.

Në thelb, të tre kërkojnë hapjen e listave, por fakti që nuk arrijnë të unifikohen para votimit, i jep mundësi shumicës të zgjedhë një opsion jo të plotë dhe ta bëjë të debatueshëm përmbushjen e detyrimit të saj.

Në këtë proces të ndryshimeve kushtetuese, Partia Socialiste ka hyrë me kërkesë të opozitës parlamentare dhe nuk mund ta përmbyllë procesin kundër kërkesave të opozitës parlamentare, pasi nuk mund të vrasë arsyet përse e nisi këtë proces.

Nga ana tjetër, opozita parlamentare duhet të kishte vetëm një amendament për reflektim në ligjin zgjedhor të ndryshimeve kushtetuese. Kjo, jo vetëm për ta qartësuar qëndrimine  saj, por dhe për të treguar një farë serioziteti për atë që kërkojnë.

Lexo edhe :   Banalizimi i debatit për plehrat

Tashmë është e qartë që nga opozita parlamentare do ketë tre parti që do garojnë në zgjedhje, “Bindja Demokratike”, partia e Murrizit dhe ajo e Rudina Hajdarit, ndaj pavarësisht se nga sa deputetë ato përfaqësohen në Kuvend, aktualisht ato duhen llogaritur si parti që janë të interesuara për procesin zgjedhor.

Lexo edhe :   Banalizimi i debatit për plehrat

Për këtë arsye ka rëndësi të unifikojnë qëndrimin e tyre për formulën e hapjes së listave, ashtu siç e kanë unifikuar për pragun kombëtar.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i tërhoqën sot vëmendje kryeministrit Rama, që ndryshimet e 30 korrikut të bëhen mbështetur në besimin e palëve. Dhe së paku në këtë proces duhet të ketë besimin e palës që i ka kërkuar këto ndryshime.

Duke paraqitur tre versione të hapjes listave, nga vet opozita parlamentare, mund të krijohet një kakofoni rreth asaj që do të ndodhë realisht dhe nëse ato hapen siç kërkon Murrizi, siç kërkon Patozi apo Hajdari, apo siç nuk kërkon asnjëri.

Ndaj është mirë që deri më 1 tetor, të bihet dakord për një version, që të tre palët të jenë dakord dhe që së paku ndryshimet të përmbushin arsyen përse nisi ky proces. Dhe mbi të gjitha, për të kuptuar se sa i do Basha apo Meta realisht listat e hapura, nëse ato hapen realisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...