E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Rrezik i jashtëzakonshëm për përhapje të virusit, nëse masat hiqen para kohe”

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Eksperti më i lartë për sëmundjet infektive në Shtetet e Bashkuara, Dr. Anthony Fauci, paralajmëroi të dielën se ekziston “një rrezik i jashtëzakonshëm” për përhapje të mëtejshme të koronavirusit nëse Shtetet e Bashkuara rihapen më shpejt se ç’duhet, më 1 maj, një mundësi që Presidenti Donald Trump po e konsideron.

Dr. Fauci i tha televizionit CNN, se rigjenerimi i tregtisë nuk do të bëhet “sa hap e mbyll sytë”, ndërsa vjen koha e përfundimit të afatit të rekomandimeve të qeverisë për distancim social, më 30 prill.

Ai tha se shpreson që “të paktën në një farë mase”, vendi t’i rikthehet punës dhe aktiviteteve të rutinës së përditshme muajin e ardhshëm, por shtoi se gjasat janë që të mos jetë njëlloj në zona të ndryshme të vendit.

“Do të varet nga numri i rasteve të koronavirusit në komunitete të veçanta dhe nëse testet do të tregojnë se shumica dërrmuese e popullsisë nuk është e infektuar”.

Megjithë marrjen e masave, tha ai “ne e dimë, që njerëzit do të infektohen. Ky është realiteti”.

Në Shtetet e Bashkuara, numri i të vdekurve nga koronavirusi u rrit në mbi 20 mijë, më i larti i çdo vendi të botës, me mbi 530 mijë të infektuar.

Sipas modeleve aktualë të parashikimeve, 60 mijë ose më shumë mund të vdesin në vend deri në korrik.

Zyrtarët amerikanë thanë se SHBA janë afër pikut të pandemisë së koronavirusit të ri, por ekspertë të tjerë shprehen se pa një vaksinë ose një kurë të efektshme, rihapja plotësisht e ekonomisë mund të zgjasë më shumë nga sa do të dëshironte administrata e Presidentit Donald Trump.

“Modelet tregojnë se jemi shumë afër pikut. Prandaj mendoj se informacioni është i saktë,” tha Komisioneri i Administratës së Ushqimit dhe Barnave Stephen Hahn për programin “This Week” të televizionit ABC.

Zoti Hahn tha se është tepër herët për të caktuar një datë, por shtoi se “Ne shohim dritë në fund të tunelit”.

Eksperti amerikan Zeke Emanuel, këshilltar special i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit, tha për ABC News se nuk parashikon që jeta t’i kthehet plotësisht normalitetit edhe për 18 muaj të tjerë.

“Kushdo që ju thotë se do të kemi një vaksinë për tre ose katër muaj, ky nuk është realiteti se si funksionon biologjia dhe kërkimi shkencor,” tha ai.

Lexo edhe :   Meta takim për Covidin/ Mjekët: Të rriten testimet e të gjurmohen rastet

Presidenti Donald Trump, ka këmbëngulur që vendi të hapet sa më shpejt dhe këshilltarët ekonomikë kanë përmendur 1 majin si date të mundshme. Por ai ka thënë se do të dëgjojë edhe mendimet e ekspertëve të shëndetësisë për të përcaktuar nëse ajo datë do të ishte shumë herët.

Lexo edhe :   FOTO/Makina përplaset tek porta e zyrës së Merkel, alarmohet policia gjermane

Megjithëse disa modele parashikojnë që e diela të shënojë pikun e sëmundjes, kurba e zbritjes nënkupton shumë javë të tjera gjatë të cilave njerëzit në të gjithë vendin duhet të tregojnë kujdes, thanë zyrtarët.

Presidenti Trump e shënoi ditën me një videomesazh në Twitter për amerikanët e krishterë, duke i uruar për Pashkët. Por ai vuri në dukje se sa e ndryshme ishte kjo ditë këtë vit, ndërsa shumica e guvernatorëve ka nxjerrë urdhra për të ndenjur në shtëpi dhe vetë Presidenti Trump ka rekomanduar distancimin social.

“Por ne po fitojmë betejën, po fitojmë luftën. Do të kthehemi përsëri në kisha, pranë njëri-tjetrit. Do të festojmë dhe do t’i bashkojmë familjet përsëri. Kemi plot arsye për të qenë mirënjohës. Gëzuar Pashkët të gjithëve”, tha ai.

Shumica e kishave në Shtetet e Bashkuara i mbajtën dyert mbyllur për Pashkë, por disa i sfiduan urdhrat e shteteve për ndalimin e grumbullimeve masive dhe mbajtën shërbesa.

Në janar, shkurt dhe mars, Presidenti Trump e minimizoi rrezikun e koronavirusit, para se ta deklaronte më pas një emergjencë kombëtare.

Dr. Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar për Sëmundje Infektive dhe Alergji, tha se ishte “e qartë” që përgjigjia e vendit mund të kishte qenë më e mirë.

“Do të kishte qenë më mirë të kishim filluar më herët (me masat). Disa herë njerëzit i dëgjojnë rekomandimet e ekspertëve dhe disa herë jo”, tha ai.

Dr. Fauci tha se numri i viktimave mund të kishte qenë pak më i ulët nëse Shtetet e Bashkuara do të kishin lëvizur më me shpejtësi për distancimin social dhe urdhrave për të ndenjur në shtëpi.

Ai tha se shpreson që votuesit amerikanë të shkojnë personalisht në qendrat e votimit, për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, në garën mes presidentit Trump dhe rivalit të tij demokrat, Joe Biden, por…“Nuk mund ta garantoj. Ekziston gjithmonë mundësia që të kemi një rigjallërim të koronavirusit” tha ai duke shtuar: “Shpresoj që do të japim një përgjigjie më të mirë”. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vendimi i mbylljes pjesërisht të shkollave: Shefja e ISHP, Fico tregon arsyet

Ditën e sotme, Ministrja e Shëndetësisë, Manastirliu deklaroi vendimin për mbylljes e pjesshme të shkollave, me një kombinim të mësimit online dhe atij fizik. Shefja...

Ramush Haradinaj rrëfen përballjet me Millosheviçin në Hagë

Dy herë në Hagë, dy herë i pafajshëm. Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ftuar në emisionin “Ballkan” në “ABC” të gazetares Linda Karadaku...

Vasili: Janë 4-fishuar vdekjet nga Covid-19 dhe nuk tregohet

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili në një intervistë për ''RTV Ora'' ka mbajtur edhe njëherë qëndrimin e tij se maska nuk është e domosdoshme...

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...