E martë, 27 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Rrezet e diellit ulin presionin e gjakut? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Ekspozimi ndaj diellit lidhet me presionin e ulët të gjakut, thotë një studim i ri që përfshiu qindra mijëra pacientë në klinikat e dializës në gjithë SHBA-në. Por mos e përdorni këtë lajm, si një justifikim për të rezervuar sa më parë pushimet në plazh.

Për studimin e ri, studiuesit shqyrtuan të dhënat e presionit të gjakut nga më shumë se 342.000 pacientëve në afro 2.200 klinika për 3 vjet, duke filluar nga janari i vitit 2011. Më shumë se një e treta e pacientëve, ishin afro-amerikanë.

Leximet e presionit të gjakut ishin mesatarisht të përmuajshme, dhe më pas krahasoheshin me të dhënat mbi temperaturën e mjedisit jashtë në natyrë, dhe me rrezatimin ultravjollcë, të cilat gjithashtu regjistroheshin në baza mujore. Studiuesit morën parasysh ndryshore të tilla si gjinia, mosha dhe indeksi i masës trupore të njerëzve të përfshirë në studim.

Kur u përpunuan shifrat e afro 46 milionë leximeve të presionit të gjakut, studiuesit zbuluan se ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë të diellit, shoqërohej me një presion më të ulët sistolik të gjakut, pavarësisht nga temperatura e mjedisit. Është hera e parë që një studim i madh, ka treguar një gjë të tillë, thotë autori kryesor i hulumtimit dr.Riçard Ueller.

Ueller, profesor i dermatologjisë në Universitetin e Edinburgut në Skoci, u shpreh se studiuesit i kanë ditur prej dekadash ndryshimet sezonale në presionin e gjakut, por i kishin lidhur ato me faktorë të tillë si temperatura dhe vitamina D, e cila prodhohet kur rrezet e diellit bien në kontakt me lëkurën tonë.

Por studimet e përsëritura, nuk kishin arritur deri tani të dëshmonin se vitamina D e ul presionin e gjakut, tha ai. Dhe megjithëse ky studim sugjeron se temperatura luan në fakt një rol, “gjysma e variacionit sezonal në presionin e gjakut, është e pavarur nga temperatura”. “Kjo ndodh për shkak të rrezeve ultravjollcë. Dhe kjo është diçka vërtetë emocionuese”- thekson studiuesi.

Ueller tha më tej se efekti i dritës së diellit, duket të jetë i vogël por i rëndësishëm.Drita ka një efekt më të madh në mesin e njerëzve me lëkurë të bardhë, se sa tek ata me lëkurë të errët. Në terma praktikë tha ai, gjetjet sugjerojnë nëse dikush do të qëndrojë gjithmonë në një temperaturë kontante, pra me veshje të ngrohta, dhe ngrohje qendrore në dimër, do të ulë presionin e gjakut me 2 ose 3 milimetra merkur. “Nuk duket shumë por një rënie e tillë zvogëlon me 10 për qind ngjarjet e pakëndshme me zemrën. Dhe kjo është shumë e rëndësishme”, thotë ai

Ueller, publikoi një studim laboratorik të hershëm, që tregoi si rrezet ultravjollcë çlirojnë oksid nitrik në lëkurë, që hollon arteriet dhe ul presionin e gjakut. Por, mos harroni se rrezet UV kontribuojnë në kancerin e lëkurës. Akademia Amerikane e Dermatologjisë, sugjeron shmangien e ekspozimin të drejtpërdrejtë në diell midis orës 10:00 dhe 14:00; dhe përdorimin e kremrave me mbrojtje 30 ose më të lartë.

Ndërkohë dr.Pol Uelton, profesori i shëndetit publik në Universitetin Tulein në Nju Orleans, e quajti studimin “interesant”, po shtoi se ai ka kufizimet e veta. Së pari, tha ai, ky është një studim vëzhgues, çka do të thotë që shkaku dhe efekti nuk mund të provohen.

Gjithsesi, Ueller po kryen hulumtime të mëtejshme mbi përdorimin e dritës ultravjollcë, si kurë për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë të gjakut. Ai shpreson të nxisë një rivlerësim të qasjes, sidomos tek dermatologët e tjerë. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kodi Zgjedhor, Pollo: Rama refuzoi BE-në, shqiptarët të dalin ta largojnë

Komisioni i Ligjeve rrëzoi dekretin e presidentit Ilir Meta dhe të enjten Kuvendi do kalojë për miratim Ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ish-deputeti i PD, Genc...

Raporti i KE: Në Shqipëri, borxhi kërceu në 81.5% të PBB-së

Shpërthimi i COVID-19 dhe masat për të kontrolluar përhapjen e tij kanë ndikuar rëndë në ecurinë ekonomike në tremujorin e dytë të vitit 2020...

Situata e rënduar nga Covid-19, Republika Çeke vendos karantinën

Republika e Çekisë vendosi orë policore nga 21:00 deri në 05:00 si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kjo masë do të jetë në...

Kërcënoi arbitrin, drejtori sportiv i Juventusit gjobitet me 150 mijë euro

Juventus nuk po kalon një moment të mirë në kampionat. Megjithatë një rast i paprecedentë ka ndodhur në ndeshjen e fundit që bardhezinjtë zhvilluan ndaj...

Covid-19/ ‘Boom’ rastesh të reja në Itali

Italia nuk njeh rënie të numrit të të infektuarve nga Covid-19. Vetëm në 24 orët e fundit janë shënuar plot 21,994 raste të reja me...