Aktualitet

Rreth 22 milion euro kokainë brenda peshkut të ngrirë/ Midis të arrestuarve edhe një shqiptar


               Publikuar në : 18:14 - 16/10/19 user tir

Prokurorët të martën pohuan se një grup prej shtatë burrash ishin pjesërisht përgjegjës për importimin e afërsisht 1,125 kilogramë kokainë të fshehur brenda një dërgese peshku të ngrirë. “Kokaina hyri në Holandë nëpërmjet Portit të Roterdamit dhe më pas u gjurmua në një vend pune në Zaandam në korrik 2018. Droga mbante një vlerë prej afro 22 milion eurosh”, tha Prokuroria Publike (OM) në një deklaratë.

OM përfundoi dosjen hetimore duke e dërguar në gjykatë në Roterdam këtë javë dhe u kërkoi gjyqtarëve të dënojnë burrat me burgim që varion nga 6.5 deri në 10 vjet. Vendimi i gjykatës pritet të jepet më 8 nëntor. Gjashtë nga të dyshuarit u kapën në depon e Zaandam, duke përfshirë një amerikan, një shqiptar, dy burra nga Gorinchem dhe një nga Tiel (29) dhe Utrecht (28). Autoritetet më vonë kapën një 48-vjeçar nga Den Haag në qytetin e tij të lindjes. Kokaina u shkatërrua pas bastisjes së bashku me sasinë e peshkut të lyer me drogë.

Dërgesa nga Ekuadori për në Roterdam dhe më pas në qytetin holandez Zaandam u krye midis 5 dhe 20 korrikut 2018, data e arrestimeve, tha OM. Burri i quajtur Den Haag dyshohet se ka organizuar trafikun e sasisë së drogës.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT