E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Rregullorja për linjat e gazit natyror, sa do jetë dëmshpërblimi për pronën e dëmtuar nga defektet

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Është miratuar rregullorja për linjat e gazit natyror, e cila përcakton se sa do jetë dëmshpërblimi për pronën dhe orenditë e dëmtuara nga defektet në rrjetet e transmetimit.

Në rregulloren e botuar në fletoren Zyrtare, përcaktohen kriteret teknike e të kritereve të sigurisë, për kërkesat minimale të projektimit teknik, ndërtimit  dhe operimit të sistemeve të transmetimit e të shpërndarjes së gazit natyror, të instalimeve të GNL-së, hapësirave të depozitimit dhe të linjave direkte.

Sipas rregullores, për rastet e përdorimit të sistemeve të transmetimit me gaz natyror kur në rrjetet e transmetimit ndodhin dëmtime me paramendim apo nga neglizhenca e operatorit, konsumatorët do të dëmshpërblehen për pasuri të dëmtuar me vlerë deri në 5 mijë euro. Për orenditë dhe sendet e dëmtuara  përgjegjësia e dëmshpërblimit është për 20% të vlerës të tyre maksimale. Për dëmet nën 30 euro nuk do të aplikohet tarifë dëmshpërblimi.

Përgjegjësia e operatorit të rrjetit për dëmet materiale të pronës të shkaktuar do të variojë për rastet e dëmeve nga 2,5 milionë euro për rrjet me 25 mijë shfrytëzues deri në 40 milionë euro për rrjetin me mbi 1 milionë përdorues. Rregullorja përcakton se shfrytëzuesi i lidhjes, i dëmtuar duhet të deklarojë menjëherë dëmin, tek operatori i rrjetit, ose tek shoqëria që është e detyruar të dëmshpërblejë.

Kriteret e sigurisë të projektimit, ndërtimit dhe operimit të sistemeve të transmetimit e të shpërndarjes së gazit natyror, si dhe kushtet e dëmshpërblimit për dëmet e shkaktuara nga neglizhenca u botuan në Fletoren Zyrtare. Rregullorja e miratuar përcakton kushtet e përgjithshme, me anën e të cilave operatorët e rrjetit mund të lidhin çdo klient, në presionin e  ulët të rrjetit të furnizimit  publik me gaz dhe e vendosin këtë rrjet furnizimi me gaz, në dispozicion të klientit fundor. Kjo rregullore vlen për të gjitha lidhjet e rrjetit dhe duhet të aplikohet nga të gjithë përdoruesit që e kanë filluar këtë marrëdhënie ligjore përpara hyrjes në fuqi të saj.

Përgjegjësia e dëmshpërblimit sipas llojeve të dëmit:

Përgjegjësia e operatorit të rrjetit kundrejt pretendimeve të ngritura nga shfrytëzuesit e rrjetit, për rastet e dëmtimeve të pasurisë, si pasojë e neglizhencave të mëdha është e kufizuar me 5,000 euro, si dhe vlera e dëmit përgjithësisht tek 20% e vlerës maksimale për dëmtimet e sendeve.

-Detyrimi për dëmshpërblim bie për dëmet më të vogla se 30 euro, të cilat nuk janë shkaktuar as me paramendim as për neglizhence të madhe.

Përgjegjësia për dëmet materiale të pronës të shkaktuara jo me qëllim, në varësi të rastit të dëmit të shkaktuar është e kufizuar si më poshtë:

– 2,5 milion euro, për deri 25,000 shfrytëzues/përdorues të lidhjes, të lidhur në rrjetin e tyre;

-10 milion euro, për 25,001 deri në 100,000 përdorues të lidhjes, të lidhur në rrjetin e tyre;

-20 milion euro, për 100,001 deri në 200,000 përdorues të lidhjes, të lidhur në rrjetin e tyre;

-30 milion euro, për 200,001 deri në një milion përdorues të lidhjes, të lidhur në rrjetin e tyre;

– 40 milion euro, për më shumë se një milion përdorues të lidhjes, të lidhur në rrjetin e tyre. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...