E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Rregulla elementare për raportimin e vetëvrasjeve

Nga: Lutfi Dervishi

1-Mos boto foto ose shënime që mund të ketë lënë i ndjeri

2-Mos raporto identitetin

3-Mos raporto detaje specifike ose metodën që ka përdorur

4-Mos nxito t’i biesh shkurt, asnjëherë nuk ka vetëm një arsye

5-Mos e përdor për sensacion.

6-Mos fajëso!

Ja një shembull si mund të raportohet ngjarja pa dhënë detaje:

Pacienti i jep fund jetës

Një pacient 60 vjeçar që po kurohej në spital nga Covid 19, i ka dhënë fund jetës në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tiranë.

Pacienti që vuante nga… , nuk kishte shfaqur shenja depresioni – sipas mjekëve.

Të njëjtën pohim bëjnë edhe dy pacientët e tjerë që kanë ndenjur në një dhomë me viktimën.

Hetimi prokurorisë do të përcaktojë shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes fatale.

P. S Në rast se vijojmë me lajme sensacion, sërish do të kemi kopjim të metodës së vetëvrasjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndryshimi i emrit dhe logos, zyrtari i Interit komunikon qëndrimin e klubit

U bë me bujë lajmi se Interi do të ndryshonte emrin nga “FC Internazionale Milano” në “Inter Milano” por edhe logon që nga stema...

A do trazojë ujërat në Rusi, rikthimi i krye-opozitarit Sergei Navalni?

Nga: Ekaterina Kotrikadze “Project Syndicate” Aleksei Navalni është gati të trazojë ujërat në muajin më “dembel” në Rusi. Ashtu si në kohën e Bashimit Sovjetik,...

SHBA: Kishte frikë nga koronavirusi, 36-vjeçari jetoi për 3 muaj në aeroport

Një burrë i cili ishte i frikësuar për të kryer një fluturim për shkak të pandemisë së koronavirusit, jetoi i fshehur në një zonë...

Ulet ndjeshëm numri i të prekurve me Covid, 4 viktima

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Studimi/ Një në tetë pacientë të shëruar nga Covid-19 vdesin brenda 5 muajve

Pothuajse një e treta e pacientëve të shëruar nga Covid19  përfundojnë përsëri në spital brenda pesë muajve, dhe një në tetë prej tyre vdesin...