E shtunë, 26 Shtator, 2020
12 C
Tirana

Robotët në kohën e pandemisë/ Pse disa njerëz po shqetësohen

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndërsa distanca fizike mes njerëzve shihet si rrezik në këtë kohë pandemie, dyqanet po e kthejnë vëmendjen tek robotët për të kryer detyra thelbësore.

Përdorimi i robotëve ul koston për kompanitë dhe ndihmon në reduktimin e përhapjes së infeksionit. Ndërkohë kanë lindur shqetësime se automatizimi po kërcënon vendet e punës për disa njerëz nëpër dyqane ndërsa në vend është shtuar papunësia.

Po ashtu edhe mbyllja e vendit si rezultat i pandemisë po i detyron disa kompani të mbyllin bizneset përgjithmonë.

Para se pandemia e koronavirusit të detyronte mbylljen e dyqaneve në mbarë botën, kompanitë kishin filluar përdorimin e robotëve si Tally. Ky robot i automatizuar mund të bëjë inventorin e dyqaneve.

Pandemia ka përshpejtuar këtë prirje ndërsa kompanitë kërkojnë të ulin koston dhe të mbajnë klientët dhe punonjësit të sigurtë, thonë ekspertët.

Roboti Tally u krijua nga “Sible Technologies” me qendër në San Françisko të Kalifornisë. Brad Bogolea është drejtues i kompanisë.

“Tally është një robot plotësisht autonom i krijuar për të ndihmuar dyqanet për të bërë më mirë inventarin. Detyra e robotit është që të sigurojë që dyqani të jetë gjithmonë i furnizuar me produktet e nevojshme në raftet e caktuara dhe të reflektojnë çmimin e duhur.”

Kompania e ka dhënë me qera robotin në supermarkete, farmaci dhe dyqane të tjera në mbarë botën.

“Pandemia e ka përfocuar edhe më tej nevojën e automatizimit dhe këkersat për invenatar më të mirë në dyqane. Besoj se do të shtohet përfshirja e robotëve në këtë fushë. Kjo ndihmon në distancimin fizik pasi veprimet kryen nga roboti”, thotë zoti Bogolea.

Kompania “Brain Corp” me qendër në San Diego prodhon një sistem robotik që mund të automatizojë makineritë egzistuese. Produkti kryesor i saj është kjo makineri e automatizuar që pastron dyshemenë gjatë kohës që dyqani është i mbyllur. Phil Duffy është me kompaninë “Brain Corp”.

“Kjo punë monotone e kryer nga makineritë e automatizuara i jep mundësi stafit që të merret me punë të tjera më të rendësishme”.

Kompania thotë se më shumë se 10 mijë robotë të tillë përdoren nëpër dyqane, shkolla dhe aeroporte.

“Nuk po përpiqemi që të zëvendësojmë njerëzit, pasi njeriu është i gjithanshëm dhe mund të kryejë shumë detyra.”

Kompania “Bossa Nova” me qendër në San Françisko prodhon robotë të ngjashëm si Tally. Vitin e kaluar ajo ka furnizuar 350 dyane me robotin
që bën inventarin ndërsa këtë vit robotët e saj do të vendosen në 1 mijë dyqane të rrjetit “Walmart”.

Ndërsa robotët kryejnë më shumë detyra të bëra më parë nga njerëzit, kjo mund të reduktojë nevojën për krahun e punës, në një kohë kur pandemia ka shkaktuar rritjen e papunësisë në të gjithë botën. Michael Chui është analist me Institutin Global McKinsey.

“Robotët nuk sëmuren, por ka raste kur kanë difekte. Ata reduktojnë kontaktin njerëzor dhe mund të pengojnë përhapjen e sëmundjes. Përfitimet që sjellin robotët janë ekonomike. Por shtrohet pyetja se çfarë do të ndodhë me punonjësit që bënin punën që tani kryhet nga robotët?”

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar një ndihmë ekonomike prej afro 3 trilion dollarë që nga muaji mars për të ndihmuar shtetet dhe familjet amerikane të prekura nga mbyllja ekonomike si rezultat i pandemisë. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...