E premte, 22 Janar, 2021
11 C
Tirana

Ritualet e mesnatës që garantojnë një vit më të mbarë

Viti 2020 ka qenë viti që çdokush do donte ta fshinte nga kujtesa. Por festat e fundvitit, po na japin një mundësi që viti i ardhshëm të jetë më shpresëdhënës.

Të gjithë kemi dëgjuar për ritualet që kryejnë njerëzit në mesnatë, që viti pasaardhës të jetë më i mirë se ai që kaluam.

Por ja cilat rituale duhet të kryejmë për të pasur sa më shumë fat:

Puthja nën vetull, është një ritual i cili kryhet për të premtuar lulëzimin e një dashurie të re, dhe garanton një jetë të gjatë dhe të lumtur për një dashuri që ka lindur tashmë. Por në një periudhë të tillë, duhet pasur kujdes me puthjet.

Të veshësh të brendshme të kuqe, është gjithashtu një rit i vjetër dhe sipas gojëdhënave kjo mban larg mallkimet.

Ndërsa ritualet për ngrënien e ushqimeve, janë te ndryshme dhe të shumta. Por nga ato që sjellin para dhe prosperitet do përmendim thjerëzat, traditën e spanjollëve me ngrënien e 12 kokrrave të rrushit si edhe ngrënien e frutave të rrumbullakëta sipas traditës filipinase.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Patozi: Ndryshimi do të vijë nga ata që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi shprehet i bindur se ndryshimi do të vijë nga ata shqiptarë që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit...

Kosovë: KQZ nuk certifikon listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë nuk ka certifikuar listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët do të garonin më 14 shkurt. Ky vendim...

A ka jetë pas vdekjes? Milioneri ofron shpërblimin e majmë për përgjigjen

Një multimilioner nga Las Vegas, ofron 1 milion dollarë shpërblim për të gjetur përgjigjen e pyetjes: A ka jetë pas vdekjes? Robert Bigelow, 75 vjeç,...

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit, Saimir Tahiri

Gjykata e Lartë ka kalaur për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit në këtë...

O popull, votoni partitë e reja! PD do humbasë më keq se më 2017

Nga: Kreshnik Spahiu Zgjedhjet e 25 Prill nuk do ndryshojnë asgjë. Ky është basti im publik. Populli e ka shumë të vështirë ta kuptojë por...