E hënë, 8 Mars, 2021
8 C
Tirana

Rinisja e dialogut, Mitsotakis: Ja për çfarë do flasim me Turqinë

Kryeministri grek Kiriakos Mitsotakis i bëri thirrje Turqisë të ndalojë provokime, pasi përndryshe do të përballet me pasoja të rënda.

Në një intervistë në Ant-1 TV, Mitsotakis përsëriti se në bisedimet që do të mbahen më 25 janar me Turqinë, Greqia do të diskutojë vetëm çështjen e zonave detare në Egje dhe Mesdheun Lindor.

“Turqia mos të provokojë! Nëse pala turke do të hedhë në tryezë çështje si demilitarizimi i ishujve grekë, zonat gri, çështjet e minoritetit në Trakë, ne nuk do të pranojmë.  Nuk ka pranuar asnjë qeveri greke në 60 ciklet e deritanishme të bisedimeve teknike, as qeveria jonë nuk do pranojë. Nuk bëhet fjalë për negociata, por për bisedime. Greqia do të shkojë në Stamboll në 25 janar për të vazhduar aty ku janë ndaluar këto bisedime. Unë jam i gatshëm dhe shpresoj se do të gjejmë një kornizë afatgjatë për pajtimin me Turqinë,”-u shpreh ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...