E enjte, 28 Maj, 2020
24 C
Tirana

‘Rimbursimi i TVSH-së’/ Deputeti i LSI-së tregon për ‘gjobën 20%’

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Ish deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të qeverisë. Nëpërmjet një postimi në facebook, ai thotë që skema e rimburismit të TVSH-së është kthyer në një nga aferat më të mëdha korruptive në vend. Sipas tij, që bizneset të marrin mbrapsh paratë e tyre duhet të paguajnë 20% të faturës në formë rryshfeti.

Postimi i plotë i Përparim Spahiut:

Sa më të larta taksat, sa më të ashpra masat, sa më të vështira procedurat, aq më i madh do të jetë korrupsioni i një administrate të keq paguar por dhe të politizuar.

Mbi 100 milion euro është shuma për t’ju rimbursuar nga TVSH qindra bizneseve, dhjete herë më e madhe se gjashtë vite më parë.

Rimbursimi është kthyer një nga skemat më korruptive ku qindra biznese nuk marin mbrapsh paratë e tyre pa paguar rryshfet, minimalisht 20%.

Sipas Bankës Botërore për vitin 2019, mbi 36 për qind e bizneseve shqiptare u është kërkuar të paktën një herë ryshfet nga zyrtarët e shtetit. Kjo shifër është tre herë më e lartë se mesatarja e rajonit dhe mbi dy herë më e madhe se sa mesatarja botërore.

Pra:

Rënies së ritjes ekonomike.

Rritjes së borxhit publik.

Uljes së të ardhurave nga tatimet dhe doganat.

Raporteve të degraduara të sistemit të sigurimeve dhe pensioneve.

Uljes së investimeve direkte.

Lexo edhe :   Nazarko: Në rastin e një konflikti me PD, LSI shkon tek rrënjët e veta, tek PS

Mungesës së investimeve të huaja.

Klimës së përkeqësuar të të bërit biznes.

Largimit masiv të popullatës.

Hedhjes në rrugë të prodhimeve bujqësore, mund një vjeçar i qindra fermerëve, i vë kapakun, KORRUPSIONI.!!!

Një shtet komplet i degraduar.

Situatë që vetëm VOTA e zgjidh.

(I) Ulje e barres fiskale mbi biznesin dhe individin:

Lexo edhe :   Nazarko: Në rastin e një konflikti me PD, LSI shkon tek rrënjët e veta, tek PS

Thjeshtëzim i sistemit fiskal dhe ulje e barrës fiskale, përmes një takes të sheshtë prej 10% për tatim fitimin, te ardhurat personale.

(ii) TVSH 0% per prodhimin bujqesor

(iii) TVSH 6 % per produktet e shportes;

(iv) Heqja e pageses se TVSH-së në doganë.

(v) Pagese fikse tatimi prej 30 mije leke ne vit per gjithe bizneset me xhiro vjetore nga 2 deri 8 milione leke ne vit.

(vi) Heqja e tatimit te transferimit te pronesise se pasurive te paluajtshme.

Pagesa vetem 1% takse mbi shumen e transaksionit. Per blerjen e shtepise se pare, pagesa eshte 0.

(viii) Ulje e tavanit te taksave vendore per ti dhene fund abuzimit me to.

(ix) Mbeshtetje me grand 20000 Euro per start-up-et.

Janë pjesë të programit të LSI..!!!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxorën konkluzionin se Teatri duhej shembur, Prokuroria thërret në pyetje 3 specialistët

Prokuroria e Tiranës ka thirrur sot në pyetje 3 specialistët të Institutit të Ndërtimi, të cilët përpiluan akt-ekspertizën se godina e Teatrit Kombëtar duhej...

Shkarkonte mbetjet në rrjetin e kanalizimeve të ujësjellësit, gjobitet 37-vjeçari

Policia e Lezhës dhe IKMT kanë kryer sot një aksion përgjatë shtratit të Lumit Mat, duke goditur krimet mjedisore. Gjatë aksionit, është zbuluar një 56-vjeçar...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Murrizi replikon Ballën në Kuvend, i lexon SMS-në e qytetarit

Deputeti Myslym Murrizi ka reaguar menjëherë pas fjalës së kreut të grupit të PS, Taulant Balla, duke i lexuar mesazhin e një qytetari. Gjatë fjalës...

Balla nga Parlamenti: Basha është klienti më i madh i oligarkëve

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka sulmuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën nga Parlamenti. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Balla tha...
WhatsApp KONTAKTO TT