E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Richard Grenell i jep ‘dritën jeshile’ Kosovës

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Kryeministri Avdullah Hoti, ka konfirmuar se aktakuza ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, kanë ndaluar takimin e parashikuar më 27 qershor në Washington.

Në konferencën e paralajmëruar për mediat, shefi i ekzekutivit tha se ka marrë dritën jeshile nga Richard Grenell, për një takim të radhës.

“Zhvillimet politike, në veçanti që kanë ndodhur në Kosovë e kanë ndërruar dinamikën për neve si qeveri, pas aktakuzës nga Gjykata Speciale. Pavarësisht, ne mbesim të përkushtuar për dialog. Besojmë thellë se dialogu s’ka alternativë. Këtë qëndrim e kam prezantuar edhe dje tek zyrtarët evropianë”.

“Është në interes të Kosovës që ky provës të përmbyllet sa më shpejtë. Për shkak të zhvillimeve që kanë ndodhur ditëve të fundit, ne e kemi shty vizitën në Washington. Kam pas kontakte me Grenellin. Së shpejti do të caktohet data për takim, agjenda mbetet e njëjta. Takimi do të mbahet së shpejti i kryesuar nga kryeministri”, ka deklaruar ai.

Lexo edhe :   “Klinika Infektive është e stërmbushur”, Hoti paralajmëron kthimin e karantinimit

Politika shqiptare ka qenë e unifikuar në qëndrimin për Kosovën, dhe luftën e shenjtë të UÇK-së, pas akuzave për krime lufte ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Dje, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, komentoi për herë të parë aktakuzën e paraqitur nga Zyra e Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë, ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe të tjerëve. Vuçiç ka thënë se gjëja me e rëndësishme për Serbinë është të tregojë përmbajtje ndaj kësaj situate.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD thirrje Ruçit: Parlamenti të miratojë Kodin e ri Zgjedhor në seancën radhës

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, shprehet se duhen miratuar pa humbur kohë ndryshimet konsensuale në Kodin Zgjedhor. Përmes një postimi në Facebook, Bardhi...

Tre viktima nga koronavirusi në Shqipëri, gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga koronavirusi, edhe 3 persona të tjerë. Bëhet fjalë për një 63...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 82 raste të reja me koronavirus. Shpërndarja gjeografike e rasteve është...

Nuk bindet Gjuzi: Do e shkel përsëri rregulloren /Ruçi: Je i sëmurë

Deputeti Kujtim Gjuzi ka komentuar vendimin e dhënë nga Byroja e Kuvendit për t’u përjashtuar nga seancat parlamentare. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjuzi...

Drafti final për Reformën Zgjedhore/ Murrizi: Nuk do merrni asnjë votë nga opozita

Deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar draftin e reformës zgjedhore të përcjellë në Kuvend si të njëanshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Murrizi tha...