E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

“Revolucioni” kundër Reformës në Drejtësi përfundoi në protesta

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Nga: Mero Baze

Ish- deputetët e opozitës dhe zyrtarë të lartë të PD, janë ftuar të marrin pjesë në seancën gjyqësore ndaj ish- deputetit Ervin Salianji, i cili është nën akuzë për fabrikim faktesh lidhur me çështjen “Babale”.

Një skenë e ngjashme ka ndodhur në gjyqin ndaj ish- gardistëve që vranë më 21 janar 2011, kur oficerë të Gardës dhe banditë të veshur si oficerë, me bekim politik të pushtetit, mbushinin sallën duke futur nën terror gjykatën.

Edhe pse situata nuk është e njëjtë, instikti për t’u mbrojtur nga drejtësia përmes presionit politik, është i njëjtë.

Ky gjest do të dëmtojë më shumë se këdo, vetë ish- deputetin Salianji. Gjykata ka në dorë ta shpallë fajtor dhe ta dënojë pesë vite burg, ose ta shpallë të pafajshëm.

Pas kësaj “kryengritje” në sallë të gjykatës, nëse ai shpallet i pafajshëm, do konsiderohet jo fitore e drejtësisë, por fitore e presionit politik mbi drejtësinë.

Nëse shpallet fajtor, po ashtu vendimi do ngjyroset politikisht, pasi do të konsiderohet nga opozita, i marrë si kundërpërgjigje ndaj protestës së saj.

Por e gjithë kjo nuk bëhet për të ndihmuar ish- deputetin Salianji. Me sa duket opozita, e cila nuk e ndali dot Reformën në Drejtësi, po përpiqet të bëjë prova gjenerale, se si mund ta devijojë një vendim të drejtësisë në favor të saj, përmes demonstrimit politik.

Lexo edhe :   Nevoja për një manual kundër Edi Ramës, në raport me Perëndimin

Ajo që PD ka lajmëruar në sallën e Gjykatës për Salianjin, është një përpjekje për të konsoliduar një praktikë protestash në Gjykatë.

I ashtuquajturi “revolucion” i opozitës, një vit më parë, i cili kulmoi me molotovët mbi Parlament e Qeveri dhe në fund mbi qendrat e votimit, ishte qartazi për të ndalur Reformën në Drejtësi.

Lexo edhe :   “Rrota e Ramës” në betejën për listat 100 për qind të hapura

Tani pas dështimit dhe pafuqisë për të ribërë “revolucion”, po përdoren mini-revolucionet në sallat e Gjykatës.

Qëllimi është i njëjtë. Atë që nuk e ndalën dot në rrugë, po përpiqen ta trembin në salla gjykatash.

Salianji është një test nëse mund të përdorin revolucionin në sallën e Gjykatës, si një mjet që të zëvendësojë “Revolucionin” e madh të dështuar kundër drejtësisë.

Nuk është se po shqetësohet dikush për Salianjin, por për gjyqet e tyre. Salianjit më shumë po i prishin punë, se po e shpëtojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...