E premte, 26 Shkurt, 2021
9 C
Tirana

“Restorantet, qëndrat tregtare, parukeritë”, Rama zbulon planin e hapjes

Kryeministri Rama ka bërë publike planin e masave ndaj COVID-19.Nga data 4 maj, në të gjithë vendin do të lejohet shërbimi taksi për udhëtimet ndërqytetase, me deri dy pasagjerë, anëtarë të një familje.

Sakaq, nga data 11 maj do të hapen disa biznese, me protokolle strikte sigurie. Bëhet fjalë për parukeritë, berberët, klinika dentare dhe dyqanet në qëndrat tregtare.

Po kështu zgjerohet lëvizja e automjeteve pa autorizim, brenda qarqeve nga ora 05:00 deri në 17:30.

Nga data 18 maj do të hapen shërbimet bar/restorant deri në orën 17:30, dhe vetëm në mjediset jashtë lokalit. Këto sipas kushteve strikte të Protokollit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Lidhur me këto skenarë, kryeminsitri Rama paralajmëron qytetarët se çdo gjë mund të ndryshojë, kjo nga dinamika e epidemisë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...