E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Rekrutonte të miturit për ISIS-in”, pranga 19-vjeçares shqiptare në Itali

Bleona Tafallari, 19-vjeçarja italiane me origjinë kosovare, është arrestuar nga policia në një operacion blic në Milano. Vajza, e cila tashmë është transferuar në burg, akuzohet si e përfshirë në terrorizëm. Arrestimi i saj ka ndodhur pas hetimeve nga Prokuroria e Milanos, me urdhër të lëshuar nga gjykata.

19-vjeçarja ishte e martuar me një 21-vjeçar, të identifikuar si Kujtim Fejzullahi. Të dy u martuan në Gjermani në janar, me një rit islamik. Gruaja, e radikalizuar që në moshën 16-vjeçare, një përkrahëse e zjarrtë e Shtetit Islamik, kohët e fundit ishte shpërngulur nga Kosova në Milano, me vëllain e saj, ndërkohë që ishte në kontakt të vazhdueshëm me bashkëshortin e saj dhe me diasporën kosovare të frymëzuar nga xhihadistët.

E reja e akuzuar për terrorizëm ndërkombëtar, ka marrë pjesë në organizatën e quajtur “Luanët e Ballkanit!”, e cila është pjesë e shoqatës më të madhe terroriste të Shtetit Islamik.

Burimi i lajmit: LA STAMPA. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...