E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Rekord viktimash nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar një numër rekord viktimash nga Covid-19 në 24 orët e fundit.

993 pacientë nuk e kanë fituar betejën me virusin, ndërsa numri i përgjithshëm i viktimave që nga nisja e pandemisë ka arritur në 58.038.

Në rritje është dhe numri i të infektuarve, pasi janë konfirmuar edhe 23.225 raste të reja, tekse nurmi i tyre deri më sot ka arritur në 1.664.829.

Nurmi i tamponeve të kryer në Itali me një popullsi prej 60 milionë banorë, ka shkuar në 22.561.071 dhe janë kryer 226.729 të tilla brenda një dite.

Për të përballuar numrin gjithnjë e në rritje të të infektuarve nga pandemia, qeveria italiane ka firmosur një urdhër të ri masash me afat kohor deri në 6 janar 2021, i cili limiton lëvizjen gjatë festave të fundvitit, dhee nuk lejon festimet në sheshe e restorante duke rekomanduar tavolina gëzimi vetëm mes anëtarëve të së njëjtës familje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...