E premte, 23 Tetor, 2020
18 C
Tirana

Rekord infektimesh/ Paralajmërimi i virologut: Kemi dy javë kohë

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Nëse shifrat e të infektuarve do të vijojnë me të njëjtën intesitet, atëherë Italia do të shkojë drejt një tjetër katastrofe. Zyrtarët italianë të shëndetësisë kanë deklaruar se ringjallja e rasteve me COVID-19, ka arritur në një “fazë akute”. Virologu italian Massimo Galli ka paralajmëruar se Italia ka dy javë kohë për ta parandaluar rritjen e shkallës së transmetimit të COVID-19, ose vendi rrezikon të ndjekë gjurmët e vendeve fqinje evropiane.

Për rrjedhojë, kjo do të sillte kufizime të ashpra, ose izolim. Kjo mbyllje do të shkaktonte probleme të rënda psikologjike tek popullata, e po kështu edhe një krizë edhe më të thelluar në ekonomi. Një mbyllje disa ditore s’do ti linte bizneset të ‘merrnin frymë’, e kjo përkthehet në shkurtimin e vendeve të punës.

Lexo edhe :   Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Massimo Galli, drejtori i sëmundjeve infektive në spitalin Luigi Sacco të Milanos, tha se rritja e rasteve në Itali këtë javë, nuk vjen si rezultat i testimeve të shtuara, por për shkak të rikthimit të pandemisë në mesin e popullatës më të rrezikuar.

“Ne gjendemi aktualisht në një situatë, e cila na kujton atë që ishte dikur mjaft shqetësuese për ne”, u shpreh Galli.

Sipas tij, kufizimet e reja në mbarë vendin përgjatë dy javëve të ardhshme, nuk do të jenë të mjaftueshme. “Duhet të reflektojmë mbi këtë situatë brenda 15 ditëve”, tha Galli.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Nga: Klodian Tomorri Degjova nje replike te kryeministrit Edi Rama me kolegen Marsela Karapanço te A2 CNN, e cila ne fakt ishte nje fyerje ndaj...

Covid/ Pse mbyllja e shkollave, ka pasoja shumë të rënda

Nga: Fabio Sabatini “Internazionale” A është mbyllja e shkollave, mënyra e duhur për t’u përballur me pandeminë aktuale? A janë përfitimet e mbylljes së tyre...

Skandali i dhënies së nënshtetësive/Meta: Shpifje të sponsorizuara

Presidenti ka folur nga Korça, për ngjarjet politike. Meta i ka konsideruar si “shpifje të sponsorizuara”, akuzat e ngritur ndaj tij për dhënien e...

Meta: Po i jap edhe një mundësi për të kthyer aktin në shinat e ‘5 qershorit’

Pasi ktheu në Kuvend për rishqyrtim Kodin e ri Zgjedhor, kreu i shtetit Ilir Meta ka sqaruar arsyet përse e ndërmori këtë akt. Në një...

‘Vetë bëhesh president, gruan e emëron kryetare partie’, Koçi ‘thumbon’ Metën 

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, teksa ka publikuar disa pamje nga një takim, thotë se socialistët po përgatiten për fitoren. Ai nuk ka lënë...