E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Refuzoi të bënte vaksinën, Australia i refuzon vizën dhe dëbon tenistin serb

Tenisti numër një i botës, Novak Djokovic, i është hequr viza për të hyrë në Australi, me mbërritjen e tij në Melburn, mes një reagimi të madh pasi nuk kishte bërë vaksinën.

Djokovic u mbajt në aeroport për disa orë, përpara se zyrtarët kufitarë të njoftonin se ai nuk kishte përmbushur rregullat e hyrjes.

Më pas ai u dërgua në një hotel paraburgimi qeveritar. Një gjykatë do të vendosë për dëbimin e tij të hënën. Ai tha se duhej të luante në Australian Open.

Organizatorët e turneut thanë se lojtari serb, i cili ka thënë se është “kundër vaksinimit”, i ishte dhënë përjashtimi mjekësor nga dy panele të pavarura mjekësore të organizuara nga Tennis Australia dhe shteti Victoria, dhe mohuan që atij t’i ishte dhënë trajtim i veçantë.

Të mërkurën, zyrtarët e kufirit thanë se 34-vjeçari “kishte dështuar të siguronte provat e duhura” për hyrjen pas mbërritjes nga Dubai. Ai tani po mbahet në një hotel në periferi të Melburnit.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...