E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Reforma Zgjedhore/ Rama: Kuvendi nuk merr urdhra nga jashtë

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Kryeministri Edi Rama shprehet se duhet të krijohet një konsensus në lidhje me çështjen e Reformës Zgjedhore.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama theksoi se palët duhet të pajtohen me faktin që nuk mund të marrin gjithçka.

Kreu i qeverisë tha se Kuvendi nuk merr urdhra nga opozita jashtëparlamentare, teksa shtoi se ata nuk kanë asnjë tagër që ta bëjnë këtë.

“Zonja Hajdari, besoj që për sa na takon jemi përpjekur gjatë gjithë kohës që ta shprehim respektin për nevojën e konsensusit duke mos ndarë ata që janë jashtë nga ju këtu brenda. Duke mos i konsideruar ata që janë jashtë si zotërues të monopolit të opozitës dhe duke iu konsideruar ju si mbetje e përkohshme në këtë parlament por si deputetë legjitim të këtij parlamenti dhe si opozita që ky parlament ka. Natyrisht që nuk do të shihte mbas të udhës që të shpjegoj se kjo  qasje e jona nuk është thjesht me faktin që nuk i kemi votat pasi për të miratuar kodin zgjedhor dihet që kërkohet një shumicë e cilësuar të cilën nuk e kemi. Po e sjell këtu këtë fakt për të nënvizuar atë që ka qenë e qartë në vijën tonë të sjelljes, ne nuk do të kërkojmë rrugën e diversionit aq më pak rrugën e aritmetikës sikundër për fat të keq si edhe më parë kolegu juaj Myslym Murrizi na kanë akuzuar se duam ta mbyllim këtë Pazar apo lojë të Damianit me Oerdin duke blerë vota. Ndërkohë që padiskutim sot konsensusi nuk është dot produkt i shëndetshëm nëse shihet si një rezultat i një marrëveshje mes dy palëve ndërkohë që janë 3 palë faktikisht, pavarësisht se ju zonja Hajdari e keni firmosur marrëveshjen ku më pas është ngritur puna. Besoj që ne na takon si forca më e madhe politike por edhe si një forcë që ka përgjegjësinë të shohë përtej interesave të saj të përpiqemi deri në fund të krijojmë një konsensus. Dua tja u kujtoj juve tani dhe çuditërisht kanë një vetëndjerje të habitshme që dërgojnë edh ultimatume nga jashtë për çfarë duhet të bëj kuvendi që edhe Partia Socialiste ka të drejtën të thotë diçka. Vini edhe vetëm kërkoni dhe vini e bini këmbës për të marrë atë që i duhet popullit se në emër të popullit flisni të dyja palët ndërkohë që vullnetin e popullit e përfaqësojmë ne jo ju. Atyre që janë jashtë u them që nuk keni asnjë tagër të jepni urdhra Kuvendit. I drejtohem kryetarit të Kuvendit që sot ka marrë një urdhër nga jashtë por edhe unë, jemi të zhgënjyer nga fjalia e fundit që edhe ju zonja handari keni firmosur ku thuhet se kuvendi duhet ta votojë atë marrëveshje pa kushte. Unë nuk di ndonjë institucion tjetër përveç Gjykatës Kushtetuese që mund ti diktojë Kuvendit të bëj këtë apo atë”, tha ai.

Lexo edhe :   “E ke vendin në burg”, Rama i përgjigjet kërcënimeve të Bashës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maqedonia e Veriut shënon numrin më të lartë të rasteve në katër ditët e fundit

Maqedonia e Veriut ka shënuar një rritje të rasteve të reja me koronavirus në orët e fundit. Sipas Worldometers, në 24 orët e fundit në...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...