E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Reforma në Drejtësi/Gazetari nxjerr emrat e ekspertëve që kapën poste të larta

Nga: Flamur Vezaj

Ja emrat e ekspertëve të Reformës në Drejtësi, që kapën poste të larta pas miratimit të reformës!

##

Projekti për Reformën në Sistemin e Drejtësisë në Shqipëri, u mbështet financiarisht nga SOROS-i dhe përfaqësi të ndryshme diplomatike, të cilët më pas ushtruan edhe presionin kryesor te politika, për të miratuar këto ndryshime rrënjësore! Këtë projekt të madh e menaxhoi ish-kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj që pas reformës u emërua Ministër i Brendshëm! E nga ku u largua pas skandalit të vëllait të dënuar për trafik droge! Por nuk është vetëm Xhafa që u ngrit në detyre pas miratimit të Reformës në Drejtësi! Shumë ekspertë të lartë, me miratimin e Xhafës, që ishin bërthama e kësaj reforme, bashkë me disa konsulent të jashtëm, avokatë, pedagogë e juristë të institucioneve dhe OJQ-ve të ndryshme, që kontribuan në ndryshimet e reja ligjore, morën poste në këto institucionet e reja të krijuara pas reformës! Emrat dhe listat e ekspertëve i gjen te faqja e Kuvendit, ku janë të detajuara! Po online janë edhe postet e reja që kanë marrë po këta ekspertë që bënë të gjitha ndryshimet Kushtetuese e ligjore! Duket sikur këta të emëruarit e rinj, paskan vendosur kriteret në Refomën e Drejtesisë, fiks për CV-të e tyre që pas miratimit të kapin këto pozicione pune!

#Per të gjithë kureshtarët, më poshtë keni emrat e 27 ekspertëve të reformës (ka akoma të tjerë) që tregon ku ishin para reformës dhe ku janë pas miratimit të saj dhe nxirrni vet konkluzionet se çfarë fati kishin! Unë jam pro reformës, por jo pro individëve që rregulluan kriteret për CV-it e tyre në këtë reformë të madhe! Ky është realiteti i reformës dhe nuk është propagandë! E vërteta duhet thënë siç është, e jo të mbyllim gojën përballë këtyre “fatlumëve” te rastësishëm që plotesonin kriteret për vendet e reja!

##

Emrat, ku ishin e ku janë:

#Arben Rakipi nga avokat e pedagogë bëhet drejtor i Shkollës së  Magjistraturës!

#Gent Ibrahimi, nga ekspertë ligjorë në OJQ, bëhet anëtarë dhe kryetar i KLP-se!

#Ilir Panda nga avokat, anetarë i Gjykatës së Lartë!

#Sokol Sadushi nga drejtor i Shkollës së Magjistraturës, anetarë i Gjykatës së Lartë dhe kryetar de facto!

#Ardian Dvorani, nga anëtarë i Gjykatës së Lartë, kreu i KED-it deri ditën kur u shkarkua e tashmë është gjyqtar i Gjykatës së Apelit!

#Florian Ballhysa nga jurist Kuvendi, tashmë Komisioner Publik pranë KPK-se e KPA-se!

#Elsa Toska (Dobjani), nga juriste, tashme gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese!

#Darjan Pavli, nga jurist SOROS-it tashmë përfaqëson Shqipërinë si gjyqtare në Gjykatën e Strasburgut!

#Fjona Papjorgji nga juriste, emërohet gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese!

#Alma Vokopole nga juriste, emërohet anëtare e KPK-së!

#Erjon Muharremaj nga pedagoge, zgjidhet anëtarë i KLGJ-së!

#Anjeza Buzo nga juriste e Kuvendit, zgjidhet gjyqtare në Kavajë!

#Etilda Gjonaj nga komisionere e Avokatit të Popullit, emërohet si zv/ministre dhe me pas Ministre e Drejtesisë!

#Sokol Çomo nga avokat emërohet anetarë i KPA-së!

#Artan Hoxha nga dekan i Fakultetit Juridik, zgjidhet Rektor i Universitetit të Tiranës!

#Henrik Ligori nga prokuror jep dorëheqje (për të mos bërë Vettingun) dhe tashme është pedagog te Shkolla Magjistraturës!

#Marjana Semini, nga pedagoge tani është edhe anëtare e Bordit të Disiplinës se Noterisë!

#Arta Vorpsi nga juriste, u kandidua per anëtare Gj.Kushtetuese dhe u betua te noteri, por u refuzua si kandidaturë por tashme është shefe kabineti në Gj.Lartë!

#Jonida Gaba nga asistente (juriste) A.Hoxhës, bëhet shefe kabineti në M.Drejtesisë dhe kryetare Bordit të Disiplinës të Noterëve!

#Sokol Bano nga konsulent (juriste) u zgjodh zv/rektor i Universitetit të Vlorës!

#Adea Pirdeni nga ndihmëse e A.Anastasit (juriste) tashmë zv/ministre e Drejtësisë!

#Klajdi Karameta nga ekspert EURALIUS, tashmë Zv\ministër drejtësie!

#Helena Papa nga ILDKPKI-ja u emërua drejtore kabinetit në KLGJ!

#Julian Hodaj, nga ekspert i Euralius është emëruar zv/ministër i Brendshëm!

#Borana Mustafaraj nga ndihmëse e S.Sadushit, tashmë këshilltare akademike në Sh.Magjistraturës!

#Gent Gazheli nga drejtoria e pastrimit të parave, tashme Drejtor i Përgjithshëm i Doganave!

#Andi Mazi nga Ministria e Integrimit, këshilltarë pranë kryeministrit!

#Oltjon Muzaka nga sekretare te Ministria e Kulturës, emërohet sekretar i përgjithëm në Ministrinë e Financave!

Etj etj!

P.S. Fotot me emrat e të gjithë eksperteve sipas fushave të caktuara të kësaj reforme dhe këto emra tashmë kanë marrë poste të rëndësishme!

#CfareFatiEdheKeta#

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...