E premte, 26 Shkurt, 2021
9 C
Tirana

Rasti i George Floyd/ Papa Françesku: Nuk duhet të mbyllim sytë ndaj racizmit

Papa Françesku ka reaguar në lidhje me protestat që po zhvillohen në SHBA, për vdekjen e afro-amerikanit, George Floyd.

Ai e ka quajtur tragjike vdekjen e 46-vjeçarit, duke shtuar se do të lutet për të si dhe të “gjithë të tjerët që kanë humbur jetën për shkak të racizmit”.

“Të dashur vëllezër dhe motra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me keqardhje them se jam dëshmitar i ngjarjes së fundit në kombin tuaj, pas vdekjes tragjike të George Floyd. Ne nuk duhet ta tolerojmë ose të ‘mbyllim sytë’ ndaj racizmit dhe përjashtimit në çfarëdo forme”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë janë saktësisht kriptomonedhat?

Një kriptomonedhë, është në thelb para dixhitale me disa risi shtesë potencialisht përçarëse, siç është fakti që ato sigurohen nga kriptografia. Ndoshta tipari më...

Pendohet Joakim Lëv, rikthen yllin e Bajernit te kombëtarja gjermane

Një lajm i mirë vjen për mesfushorin e Bajernit, Tomas Myler, por jo vetëm për të. Sipas informacioneve të “Bild”, trajneri Joakim Lëv ka...

Greqi, qëllohet me armë zjarri një shqiptar

Një shqiptar është qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Athinë. Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në sheshin Attiki. Shqiptari i plagosur, identiteti i...

Përbindëshat e frikshëm që pretendohet se janë parë nga njerëzit

Ju të gjithë mund keni lexuar shumë përralla me përbindësha, dhe keni parë gjithashtu edhe shumë filma me përbindësha. Ato ju kanë nxitur imagjinatën...

U eleminua nga Europa League, tjetër “shuplakë” për Gennaro Gattuson

Federata Italiane ka gjobitur me 3 mijë trajnerin e Napolit, Xhenaro Gatuzo. Komisioni Disiplinor arriti në përfundim se tekniku i të kaltërve ka përdoru...