E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

“Rastet janë rritur mbi 6 herë, i vdekjeve mbi 8 herë”, Erion Dasho jep paralajmërimin e fortë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, me anë të disa grafikëve ka analizuar situatën me koronavirusin në vend.

Në një shkrim të detajuar, ai vë në dukje se kufizimet janë rikthyer pas më pak se dy muajsh nga heqja e tyre në fund të muajit maj.

Fillimisht u mbyllën pishinat, tashmë baret dhe muzika. Kufizimet u hoqën në kushtet kur numri mesatar i rasteve ishte 13 në ditë, ai i vdekjeve 0.4 në ditë dhe përqindja e personave që testonin pozitivë ishte më pak se 8%.

Po tani si paraqitet situata? Masat kufizuese rikthehen në kushtet kur numri mesatar i rasteve është rritur mbi 6 herë, ai i vdekjeve mbi 8 herë dhe përqindja e personave që testojnë pozitivë ka arritur 25%.

Statusi

A DO TË KEMI SËRISH KARANTINË?!

Kufizimet rikthehen pas më pak se dy muajsh nga heqja e tyre në fund të muajit maj.

Kufizimet u hoqën në kushtet kur numri mesatar i rasteve ishte 13 në ditë, ai i vdekjeve 0.4 në ditë dhe përqindja e personave që testonin pozitivë ishte më pak se 8%.

Rikthehen në kushtet kur numri mesatar i rasteve është rritur mbi 6 herë, ai i vdekjeve mbi 8 herë dhe përqindja e personave që testojnë pozitivë ka arritur 25%, pra një në katër persona të testuar rezulton pozitiv për SARS-CoV-2.

Fillimisht u mbyllën pishinat, tashmë baret dhe muzika dhe nuk do të jetë çudi sikur dita e re të sjellë një kufizim të ri.

SI U ARRIT NË KËTË PIKË?

Tashmë çdokush e ka kuptuar se mungon strategjia për menaxhimin e situatës dhe autoritetet shëndetësore e kanë humbur kontrollin mbi epideminë.

Trinomi Testo-Gjurmo-Trajto nuk funksionon duke filluar nga elementi i parë – testimi. Shqipëria vazhdon të jetë vendi i fundit në Europë nga numri i testimeve, duke patur ditë të caktuara kur numri i tyre ka qënë më i ulët se ditët e majit (267 teste tamponi të kryera në 19 korrik).

Lexo edhe :   SHBA, mbi 7 milion të infektuar me Covid-19
Lexo edhe :   “Rastësisht kuptova se e kam kaluar virusin”, këngëtari i njohur shqiptar tregon si e zbuloi se ishte infektuar

Komponenti parandalues ka dështuar në spitale, administratë dhe biznese dhe pasi epidemia u “maturua” në këto vatra (sipas OBSH-së), ka arritur në transmetim komunitar (sipas Komitetit të Ekspertëve).

Autoritetet shëndetësore kanë përballë një publik i cili ka humbur besimin dhe e ndjen veten të tradhëtuar. Publiku e kuptoi se sakrifikoi dy muaj e gjysmë karantinë për të fituar më pak se dy muaj liri.

Biznesi është në kaos, sidomos ajo pjesë e biznesit të lulëzon gjatë verës dhe siguron gati një të pestën e GDP-së – turizmi.

Sot turizmi nuk është luks. Ai është relaks për shëndetin mendor dhe mundësi për të përmirësuar shëndetin fizik dhe social aq të dëmtuar gjatë karantinës.

MË SHUMË SE KATËR MUAJ KANË KALUAR NGA DIAGNOSTIKIMI I RASTIT TË PARË ME COVID NË SHQIPËRI DHE VENDI E GJEN VETEN TË IZOLUAR NGA KOMUNITETI NDËRKOMBËTAR DHE NË PRAG TË ASHPËRSIMIT TË MASAVE KUFIZUESE BRENDA VENDIT.

NGA TRE TREGUESIT E PËRCAKTUAR NGA MINISTRIA E SHËNDETËSISË DHE KOMITETI I EKSPERTËVE, NJËRI KA NJË MUAJ QË ËSHTË PLOTËSUAR – MESATARJA DITORE E NUMRIT TË RASTEVE TASHMË E KALON 25 DUKE ARRITUR GJATË KORRIKUT NË MESATARISHT 84.

SHUMË SHPEJT MUND TË PLOTËSOHEN EDHE DY KRITERET E TJERË – NUMRI I PERSONAVE TË SHTRUAR MUND TË KALOJË 150 DHE AI I PERSONAVE TË SHTRUAR NË REANIMACION MUND TË KALOJË 25.

SIPAS KOMITETIT TË EKSPERTËVE MJAFTONTE TË PLOTËSOHEJ NJË NGA KËTO KUSHTE PËR T’JU RIKTHYER KUFIZIMEVE. ME KËTO TENDENCA QË SHOHIM SOT, PËR PAK DITË MUND TË PLOTËSOHEN JO NJË POR TË TRE KUSHTET E ALARMIT.

SOT SHQIPTARËT E KANË KUPTUAR SE “VIZIONI” I AUTORITETEVE SHËNDETËSORE PËR TË KONTROLLUAR COVID-IN ARRIN DERI TEK KARANTINA. KOMITETI I EKSPERTËVE ËSHTË TREGUAR THELLËSISHT I PAAFTË TË NDËRMARRË MASA INTELIGJENTE DHE STRATEGJIKE!

PYETJA E NATYRSHME QË KANË GJITHË SHQIPTARËT PËR AUTORITETET SHËNDETËSORE DHE KOMITETIN E EKSPERTËVE ËSHTË:

A DO TË HYJMË SËRISH NË KARANTINË?!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...