Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Raportonte ngjarjen tragjike, spikerja shqiptare nuk i përmban lotët

46 qytetarë të Maqedonisë së Veriut humbën jetën, dhe 7 të tjerë janë lënduar rëndë në aksidentin që klasifikohet si i pari për nga pasojat në dekadën e fundit në Europë. Dje, një autobus i Maqedonisë së Veriut është përplasur me mbrojtëset e rrugës në afërsi të fshatit bullgar Bosnek, afër Pernikut, në Bullgari. Mes personave që kanë humbur jetën kanë qenë 12 të mitur, mes të cilëve edhe 2 djem binjakë.

Gjatë transmetimit të lajmeve në kanalin “Alsat-M”, spikerja nuk i përmbajti dot lotët e pikëllimit. Ministria e Transporteve të Maqedonisë së Veriut ka bërë me dije se kompania “Besa Trans”, autobusi i të cilës u përfshi në aksidentin në Bullgari, ka pasur licencë pas plotësimit të kushteve respektive, që nga 08.08.2018 deri më 08.08.2022.

Pronari i kësaj kompanie, Azdren Ziberi ka shprehur ngushëllime për të gjithë familjarët e viktimave dhe ka qenë në vendngjarje që nga ora 03:00 e së martës. “Nuk e di se si ka ndodhur rasti. Që nga ora 3 e mëngjesit jam në vend të ngjarjes, për të marrë informacione nga institucionet bullgare, por deri më tani ende nuk dihen shkaqet”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...