E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Rama-Tsipras, takim për çështjen e kufijve detarë

Kryeministri Rama do të zhvillojë një takim dypalësh me homologun grek. Dy kryeministrat do të takohen në Dubrovnik të Kroacisë, në samitin midis Kinës dhe Ballkanit Perëndimor.

Pritshmëritë nga ky takim janë të larta për rezultate pozitive mbi bisedimet që lidhen me integrimin e Shqipërisë në BE si dhe zgjidhjen e çështjeve të mbetura pezull mes Tiranës dhe Athinës, sidomos të kufirit detar. Pas samitit pritet të ketë dhe një deklaratë për media.

Po ashtu, gjatë samitit, kryeministri Rama është takuar edhe me kryeministrin e Kinës Li Keciang, në kuadër të bashkëpunimit në fushat ekonomike e tregtare midis dy vendeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...