E hënë, 25 Maj, 2020
18 C
Tirana

Rama shtrëngon edhe më shumë ‘rripin”, ja si do funksionojë ‘dalja me leje’

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Kryeministri Edi Rama deklaroi mesditën e sotme se nga e hëna, do t’ju duhet leja nga aplikacioni që ka ngritur qeveria, për ata persona që duan të dalin për pazare apo blerje të ndryshme. Sipas Ramës, nga ky rregull përjashtohen vetëm ata që duhet të shkojnë në punë. Këta të fundit nuk do të kenë nevojë për autorizim. “Përjashtohen vetëm ata që duhet të shkojnë në punë, këta të fundit nuk do të kenë nevojë për autorizim”, tha Rama.

“Kërkimi i lejes do jetë shumë e thjeshtë, do klikoni në E-Albania, ku do jetë që në krye të faqes dhe është e thjeshtë “Leje për dalje”. Vetëm një anëtar i familjes mund të kërkojë leje dhe do veriffikohet me certifikatën familjare.

Leja do jetë për një orë brenda orës 05:00 deri në 13:00. Menjëherë pasi ju kërkoni lejen, ju vjen një njoftim në telefon ose në E-Albania dhe ju do keni një vetëm një orë për të bërë pazarin. Konfirmimi do vijë pas 24 orësh, dhe ju mund të dilni nga shtëpia. Nëse policia u kërkon lejen, do keni në telefon barkodin, ose mesazhin nga E-Albania”, u shpreh drejtoresha e AKSHI.

Lexo edhe :   Koronavirusi/ Çfarë pritet të ndodhë të enjten në Kosovë

Ndërkohë Rama ka bërë me dije se pensionistët nuk do përfitojnë nga ky shërbim, pasi ata do ndihmohen nga shteti. “Kjo leje nuk vjen për pensionistët, ata nuk mund të kërkojnë leje, pasi do kujdeset shteti për ta. Prandaj nëse pensionistët do kapen në rrugë, do ketë penalizime për ta. Ndërsa familjarët që kanë leje për punë, do vijojnë me atë leje”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Frikë nga rikthimi i virusit? Pipero: Pasojat do jenë të lehta

Shqetësimi më i madh për momentin është nëse do të ketë një rikthim edhe më të rëndë të virusit. Shumë është folur për këtë...

Plagoset i riu në Tropojë, transportohet drejt Spitalit të Traumës

Së fundmi një 28-vjeçar ka mbetur i plagosur në Lekbibaj të Tropojës. Raportohet se i riu është goditur me qytën e pistoletës dhe ka marrë...

Teatri/ Kurti: Aktivistët e VV do kundërshtojnë edhe më fort

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi së fundmi se Vetëvendosja do të protestojë edhe më fort, për çdo padrejtësi që bëhet në Shqipëri. Ai u...

Nis përçarja, aleati i Bashës del hapur kundër Metës për 14 pikat

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka dalë hapur kundër planit me 14 pika të kreut të shtetit, Ilir Meta, për zgjidhjen e krizës. Në...

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore

A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, nëse ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e...
WhatsApp KONTAKTO TT