E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Rama-Meta, a kanë rënë vërtet maskat?

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta, po shkojnë drejt një përplasje të madhe mes tyre. Sot është institucionale, nesër do jetë politike.

Pas anulimit të zgjedhjeve, Meta do të dorëhiqet vetë ose do shkarkohet nga mazhoranca në parlament. Rikthimi në krye të LSI, do ta vërë politikisht përballë Ramës. Edi Rama ka thënë dikur se çuarja e Metës në presidencë, ishte pjesë e marrëveshjes mes tyre në vitin 2013. Por zgjedhja e kreut të LSI si president me votat e PS, mbeti e habitshme.

Në vitin 2016, Ilir Meta u rreshtua hapur me Lulzim Bashën kundër reformës në drejtësi, të udhëhequr nga SHBA dhe Gjermania. Madje kërcënoi me dalje nga koalicioni, dhe zgjedhje të parakohshme. Biznesmeni Kastriot Ismailaj i dosjes CEZ-DIA, u cilësua asokohe si personi që do ta çonte në burg Ilir Metën.

Në një tjetër dosje, 978, që “fle” ende në prokurori, pretendohet se Meta ka kërkuar në vitin 2009 nga Ismailaj 200 mijë euro financime për LSI-në për zgjedhjet. Duke pasur parasysh këto dhe të tjera, Rama ka lënë të kuptohet se largimi nga presidenca, do të jetë vetëm fillimi i telasheve për Metën.

Lexo edhe :   “Sot në orën 13:00”/ Rama del me njoftimin e rëndësishëm

Nga ana e saj, edhe LSI ka folur disa herë së largu për përgjime apo aferra korruptive, ku është përfshirë direkt kryeministri apo familjarë të tij. Por a ka marrë fund loja me maska? A do të fundoset së shpejti njëri apo tjetri, duke marrë me vete Bashën, Berishën dhe të tjerët? Apo përplasja Rama-Meta, do të shuhet sërish pas disa javësh, me një marrëveshje të re për bashkëqeverisje? Jemi në Shqipëri dhe gjithçka mund të ndodhë…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...