E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

“Rama më keq se Millosheviçi”/ Politika fut në “sherr” qytetarët: Të vëmë Lulin, është bilbil mali

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Pas disfatës në zgjedhjet europiane kryeministri grek Alexis Tsipras dha dorëheqjen nga detyra. Njëkohësisht kreu i qeverisë bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme. Pak ditë më parë edhe kryeministrja e Britanisë Theresa May lajmëroi largimin nga drejtimi i vendit si edhe si drejtuese e Partisë Konservatore në pushtet. Kjo pas ngecjes dhe dështimit të procesit Brexit.

Ndërkohë në Shqipëri prej muajsh zhvillohen protesta nga opozita dhe mijëra mbështetës të cilët kërkojnë largimin e Kryeministrit Rama dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme. Tirana Today pyeti qytetarët nëse kryeministri duhet të marr shembullin e homologëve të vetë apo jo. Disa prej tyre janë të mendimit se duhet të përfundohet mandati dhe zgjedhjet e përgjithshme të kryhen në 2021.

“Kryeministri ynë është i zgjedhur nga populli, ata që dalin dhe protestojnë kundër tij nuk janë popull. Ata protestojnë për veten e tyre dhe jo rrëzimin e Kryeministrit, janë politikanë.”

“Ne nuk jemi Greqia apo Britania që të japë edhe ky patjetër dorëheqjen. Ai është më i mirë se këto plehrat që çohen e protestojnë. Unë mendoj që duhet të merren vesh njëri me tjetrin, ose t’ia japin një partie tjetër. Është Partia Balli Kombëtar, asaj duhet t’ia japim.”

“Rama nuk ka pse e jep dorëheqjen, sepse nuk ka kush e merr pushtetin. Basha në 21 Janar vrau katër veta, Monika burrin e ka President e nuk shkon të bëhet ajo Kryeministre. Dhe zgjedhje të parakohshme nuk ka pse bën, ai populli të presë datën 30 qershor, se atëherë janë zgjedhjet. Këta kanë bërë krime, por Rama nuk ka bërë asnjë. Unë vë dorën në zjarr për të, nuk bën vaki ajo punë.”

Ndërkohë të tjerë janë të mendimit se kryeministri Rama duhet të bëjë njëjtë si kryeministrat e Greqisë dhe Britanisë. Ata thonë për Tirana Today se është vonuar shumë largimi i tij dhe se në pushtet duhet të vijnë njerëz të tjerë. Pasi ka ardhur koha që në vend të ndodhin ndryshime.

“Kryeministri ynë duhet ta kishte dhënë dorëheqjen me kohë, se kur ngrihet një popull duhet diskutuar diçka. Vërtetë kryeministri mund të ketë planet e veta, por prit ngadalë njëherë. Ne po ngelemi pa bukë, unë jam gjyshi yt dhe dal e mbledh kanaçe. Dhe ai nuk bën asnjë lloj llogarie. Jo se do më bëjë Lulzim Basha derman mua, por ama diçka duhet ndryshuar.”

“Rama duhej të ikte që 10 vite më parë, ky është më keq se Sllobodan Millosheviç. Rama i ka lënë gjithë shqiptarët në rrugë. Në vend të tij duhet të vëmë Lul Bashën, ai duhet se është bilbil mali. Kur të vihet Luli në pushtet të gjithë do të jenë në punë.”

“Po pse Greqia jemi ne?! Politikanët shqiptarët nuk e njohin atë kulturën, mendojnë vetëm për karrigen e vetë. Për pasurinë e tyre, nuk mendon kush për popullin. Prandaj asnjëherë nuk e japin dorëheqjen.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...