E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Rama: Ligji për median do kalojë sipas OSBE, nuk u mbyll gojën gazetarëve

Kryeministri Edi Rama tha ligji i medias do të kalojë sipas rekomandimeve të OSBE.

Gjatë konferencës me Ministren e Jashtme të Suedisë, Ann Linde, Rama u shpreh se nuk ka ndërmend t’i mbyllë gojën gazetarëve, por të mbrohet nga sulmet e pabaza.

Edi Rama: “Mos ngatërro OSBE me BE, ligji është i konsultuar një vit me OSBE dhe i miratuar nga OSBE, dhe po bëhet adoptimi i rekomandimeve të Komisionit të Venecias. Ligji do kalojë jo për të mbyllur gojën gazetarëve por për të krijuar një mjedis shumë më etik, ku të gjithë mund të flasin por ata që janë pre e sulmeve të pabaza kanë mundësi të mbrohen.”

Rama tha gjithashtu si ligji për median nuk do t’i dërgohet Komisionit të Venecias.

Suedia do jetë vendi  që do marrë kryesimin e rradhës së OSBE.

Kryeministria – Konferenca e përbashkët me Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde🇦🇱🤝🇸🇪

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 7 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...