E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Rama lëshon deklaratën e fortë: E kam votuar Metën, s’jam penduar!

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Kryeministri Rama i cili ka patur përballje të forta me presidentin Ilir Meta, ka çuditur me deklaratën e tij në Kuvend, ndërsa u shpreh se ai e ka votuar dhe nuk është penduar.

Në fjalimin e gjatë që vërshoi me një lum akuzash ndaj tij, Rama duket sikur i zbuti tonet, duke konfirmuar publikisht se ai nuk ishte penduar për asnjë arsye ndaj zgjedhjes së Metës.

“Unë e kam votuar ilir Metën si president. Gjithkush në këtë sallë ishte njësoj si unë këtu, shumëkush më ka kritikuar, në rrjetet sociale më zhdëpin për zgjedhjen e tij dhe jo pak më kanë mallkuar. Sa shfaqet Ilir me paudhësitë e veta më përvishen mua të gjithë.

Nuk jam penduar, po të kthehesha pas në kohë do bëja prapë të njëjtën gjë. Ilir Meta u zgjodh me votat e tij si president, dhe votat tona mund ta pengonin.

A e kam imagjinuar unë se Iliri do e kthente humbjen e tij të vetëkontrollit nga një fenomen sporadik në një mjet sistematik për të coroditur sistemin kushtetues, dhe për të udhëhequr një plan të orkestruar me Saliun në dëm te vendit.  Jo, këtë nuk e kisha imagjinuar.

Lexo edhe :   “Alo Edi jam. Të lutem laj duart shpesh!”/ Kreu i AKEP sqaron pse u lejua një mesazh i tillë

Kjo ka kaluar përtej cdo imagjinate, dhe nuk mund të tolerohet. Meta e ka humbur të drejtën të qëndrojë në zyrën e presidentit me pëlqimin tonë. Një president që argumenton një marrëzi antikushtetuese si anulimi i zgjedhjeve në mes të fushatës, dhe kur e pyesin përgjigjet ma përsërisni se nuk dëgjoj mirë, këto kohët e fundit kam qenë i sëmurë, është sidoqoftë njëri për të ardhur keq. Duke shprehur keqardhjen time si njeri dhe si kundërshtar, aleat që dikush që nuk ka bërë vetëm gjëra të këqija, i uroj sot ta lexojë me qetësi rezolutën nëse nuk i kupton qartë fjalët që thuhen sot nga ky Kuvend”, tha Rama.

Lexo edhe :   "E dinim që do vinte si Çeço!", Lefter Maliqi lëshon paralajmërimin e fortë për Ramën

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...