E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Rama: Kërcënohemi nga rrumpallët, u gënjen mendja derdimenëve se Shqipëria është ‘shesh për përshesh’

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Rama tha qartë dhe prerë sot se nuk ka ndërmend të largohet, pasi qëllimi i tij nuk është pushteti, por lënia pas e një gjurme të mirë për Shqipërinë. Me tone të ashpra kryeministri Rama i është drejtuar opozitës, duke e paralajmëruar se nuk mund të marrin peng Shqipërinë me shashka e bomba.

“Janë boll 30 vjet që më 30 qershor mos e ndajmë më dysh historinë. Çdo shqiptar që s’do më zjarr për këtë Shqipëri. Ti japim fund kësaj marrëzie. Janë boll 30 vjet që ne të endemi dhe 30 vite të tjera pas 30 qershorit. 30 qershori duhet ti vendosë përfundimisht kufirin çdo politikani, që në emër të popullit të protestojë paqësisht sa të dojë, por popullin s’mund ta marrë peng me shashka, me bomba…”, tha Rama.

“Jetojmë në një kohë fatkeqësie mendore që ka pllakosur opinionin publik, por dhe lloj-lloj komentatorësh e montatorësh që flasin sikur në vend të gjakut kanë benzinë, e në kokë një shishe gati për të plasur në mexhelis. Kemi ardhur në një pikë kur duhet t’i dalim zot Shqipërisë që duam. Shqipëria kërcënohet nga një prapa-kthehu me pahir, nga rrumpallët që duan ta bëjnë leckë në sytë e botës së madhe.

I humbën zgjedhjet si në Harados kur thonë tironsit. Zbathën çizme e thyen vezë, u bashkuan me popullin imagjinar duke kënduar këngën e krimit, drogës, hajnave. Dash Figura, zoti Vangjeli, zoti fishekzjarri, zoti molotovi, zonja Hava… u thotë mendja këtyre derdimenëve se Shqipëria është shesh për përshesh, dhe ne socialistët jemi mish për topet e tyre.

Lexo edhe :   Fundi i një filmi të parë me plehrat

Ramën s’e mundim dot me zgjedhje, prandaj Rama ik! Jo nesër, sot do kisha ikur unë nëse s’do e kisha mësuar historinë e këtij vendi, nëse nuk do e kisha ditur si buka që ha sa të zeza i kanë ardhur Shqipërisë nga ata.

Lexo edhe :   Rama: Anëtarësohu në PS, mund të jesh në skuadrën që do fitojë 25 prillin

Sot u them atyre që thonë po ia le të iki Rama që të qetësohen të marrosurit për pushtet: Jo kështu nuk qetësohen, por rifillon marria. Jo nuk iket nga kjo detyrë se kërkojnë kundërshtarët që s’kanë popull me vete. Nga kjo detyrë iket vetëm kur e kërkojnë ata që të kanë dhënë detyrën, me votën e tyre.

Unë nuk rri në këtë detyrë se më gënjen mendja se jam i pagabueshëm, as se mendoj se shtetndërtimi po shkon vaj, se rrogat janë rritur e kështu me rradhë, jo jo fare. Unë nuk iki kësaj detyre sepse në çdo drejtim kam nisur bashkë me ju një luftë që s’ka shans ta lë në mes, se nuk i gëzohem dot një arritjeje reale, një luftë ku njëherë marr frymë i lehtësuar se zgjidhëm një hall, e herën tjetër mezi marr frymë se një tjetri i kemi krijuar një hall”, u shpreh Rama.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...