E enjte, 28 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Rama i prerë për shembjen e TK: Çështje politike, privati nuk do ta prekë truallin

Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët Kryeministri Edi Rama ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar. Rama është shprehur se godina nuk mund të restaurohet dhe se kjo temë duhet të ishte rezauruar 210 vite më parë. Kryeministri shtoi se pjesa e tokës që do të ketë zhvillim privat nuk prek asnjë centimetër të truallit të Teatrit.

“Është e degraduar në pikën që është e parikuperueshme. Nëse godina do të kishte vlerë arkitektonike dhe do të kishte hapësirat për të pasur një teatër, që nuk është bërë për teatër; atëherë nuk do të ishte e mundur të restaurohej por të shembej e restaurohej.

Trualli nuk do të përdoret për zhvillim privat, do të vijë pas murit rrethues të teatrit. Nëse ne do të ishim të interesuar për këtë dhe jo zhvillimin e teatrit, do të bënim kopjen e teatrit ekzistues. Muzeu do të jetë brenda godinës së re të teatrit.

Është çështje politike, mediokritet dhe kapur pas asgjë për të bërë zhurmë. E ardhmja ndërtohet sot dhe sot nuk mund të bëjmë diçka që të mos i vlej të ardhmes. I respektoj ata që nuk janë dakord, por nuk pres që të jenë. Një pjesë nuk janë dakord, por pjesa më e madhe janë dakord.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Triumf me “poker”, Berisha nuk i ndal dot sulmet e Juventusit

Juventusi është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Italisë, teksa ka mposhtur 4-0, Spalin, ku luan portieri i Kombëtares, Etrit Berisha. Bardhezinjtë e nisën me...

Sondazhi: 53% e vlerësojnë pozitivisht menaxhimin e pandemisë nga qeveria

Sondazhi i ''Report Tv'' dhe institutit italian Piepoli, ka vlerësuar vullnetin e shqiptarëve ndaj qeverisjes së kryeministrit Edi Rama. Të pyetur për menaxhimin e situatës...

Brataj: Vaksina anti-co*id na mbron 28 ditë pasi e kemi marrë

Drejtuesi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me efektet e vaksinës anti-COVID në vendin tonë. Teksa iu referua rastit...

Balla: Koalicioni me Metën, domosdoshmëri për të rrëzuar Berishën

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla tha se vrasjet e 21 janarit janë kryer në gjakftohtësi dhe nga dy persona, një prej...

Balla tregon planin B të Berishës për 21 janarin

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, komentoi protestën e 21 janarit të vitit 2011, ku humbën jetën 4 protestues. I ftuar në Real...