E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Rama e thotë troç: Mosliberalizimi i vizave për Kosovën është një turp për BE-në

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Në mbledhjen e gjashtë të përbashkët, Rama tha mjaft i vendosur se Kosova është marrë peng nga dinamika të caktuara të vendeve të BE-së. Ai e cilësoi një ‘turp’ për BE-në mosliberalizimin e vizave.

Sipas tij, kjo është e pajustifikueshme për sa kohë mosliberalizimi i merituar mbetet në fuqi. Kjo sepse Kosova është marrë peng i dinamikave të brendshme të vendeve të caktuara të BE-së.

“Dialogu mbetet i vetmi instrument për të fituar çështjen e shtruar për zgjidhje, çdo bishtnim nga dialogu krijon fitore iluzore vetëm në rrjetet sociale dhe mexhelisin mediatik por e largon fitoren reale dhe e dobëson pozicionin e Kosovës, qoftë së brendshmi, qoftë së jashtmi në raport me botën.

Sot jemi në kushtet kur mund t’i shohim para syve qoftë pasojat e ndërrmarjeve të rrugëve pa rrugë, qoftë rezultateve për një rrugë me perspektivë.

Në pak kohë u restaurua një krisje shumë e madhe që pati pasoja jo të vogla për Kosovën, dhe u arrit të hidhej një hap që do flasë gjithmonë e më mirë në Washington.

Nuk di çfarë duhet të besoj për liberalizimin e vizave për Kosovën, ky është një turp për BE, një turp i pashlyshëm dhe i pajustifikueshëm përsa kohë mosliberalizimi i merituar, mbetet në fuqi, jo sepse Kosova s’ka bërë detyrat por për arsyet se Kosova është marrë peng i dinamikave të brendshme të vendeve të caktuara të BE. Dhe Kosova duhet të presë si mbarojnë një palë zgjedhje në një vend dhe pastaj kur ka zgjedhje. Kam folur pa pushim për këtë temë me të gjithë ata që kam takuar në Europë dhe akoma sot nuk arrij të kuptoj asgjë nga ato që thonë. Por kuptoj atë që s’thonë: që Kosova paguan me mosliberalizim të vizave, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e paguajnë me sajesa pas sajesash sipas konfiguracionit elektoral nga një vend në një vend tjetër dhe rajoni e paguan në tërësi”, u shpreh Rama.

Lexo edhe :   Banka Botërore: Ekonomia e Shqipërisë do bjerë 8.4% këtë vit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...