Rama e quajti provokim ofertën për vaksinën, reagon Ambasada ruse

Kreu i qeverisë Edi Rama, e ka cilësuar si provokim vetëofrimin e Ambasadës ruse për të sjellë në Tiranë vaksinën Sputnik-V kundër koronavirusit. Të hënën, Ambasada replikoi me drejtorin e komunikimit të kryeministrit, ndërsa dje gjatë konferencës së fundvitit me gazetarët, shefi i qeverisë reagoi ashpër ndaj kësaj çështje.

Rama u shpreh se është e papërshtatshme që një shtet serioz si Rusia, të bëjë provokime të tilla. Nëpërmjet një reagimi zyrtar, Ambasada ruse i është përgjigjur deklaratës së bërë nga kryeministri Edi Rama. Në reagimin në fjalë shprehet keqardhja që vullneti i mirë i Rusisë i shprehur publikisht, interpretohet si veprime provokuese.

Postimi i Ambasadës ruse

Është e vështirë të kuptohet pse Kryeministri i nderuar i Shqipërisë z. Edi Rama u mërzit kaq shumë nga komenti i Ambasadës së Rusisë në faqen e saj në Facebook më 28 dhjetor të këtij viti.

Ambasada vetëm reagoi ndaj re-tëitit të Drejtorit të Komunikimit të Kryeministrit, z. E. Fuga, në lidhje me fillimin e vaksinimit kundër Covid-19 në vendet anëtare të BE-së (https://tëitter.com/endrifuga/status/1342754317560918018) dhe deklaratës e vetë të kreut të Qeverisë së Shqipërisë në konferencën e tij për shtyp në 24 dhjetor, gjatë së cilës ai përmendi vështirësitë në sigurimin sa më shpejt të jetë e mundur e sasisë së nevojshme të vaksinave për popullatën e vendit (https://top-channel.tv/…/vaksina-e-covid-rama-vendim…/).

Në komentin e Ambasadës bëhej fjalë për gatishmërinë e institucionit rus të autorizuar – Fondit të Investimeve Direkte – për të shqyrtuar aplikimet nga çdo vend i interesuar për blerjen e vaksinës ruse kundër koronavirusit, përfshirë Shqipërinë. Në Rusi nuk ka dyshime se bashkimi i përpjekjeve të të gjitha shteteve, që kanë kryer kërkime shkencore dhe kanë teknologjitë përkatëse, do të ndihmojë njerëzimin të kapërcejë këtë fatkeqësi dhe të kthejë qytetërimin në rrugën e zhvillimit të qëndrueshëm. Në të njëjtën kohë, Moska nuk u vë asnjë kusht partnerëve potencialë.

Lexo edhe :   Kosovë: Mbetet i lartë numri i viktimave, 442 raste të reja me Covid-19

Na vjen keq që vullneti i mirë i Rusisë, i shprehur publikisht, interpretohet si veprime provokuese. Për t`u bindur që nuk është kështu, mjafton të njiheni me tekstin e komentit.