E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Rama e Basha deklarojnë pagat, gratë e tyre mijëra euro fitime. Anastas Angjeli me pasuri sheikësh

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Në rangun e politikanëve ka shumë emra që gëzojnë pasuri marramendëse. Por nuk është ky rasti i kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Nga deklarimet që Rama dhe Basha kanë bërë për vitin 2018 pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë, bie në sy fakti se ata vetë kanë deklaruar të ardhura vetëm nga pagat që kanë nga funksionet politike.

Më konkretisht, Edi Rama ka deklaruar 2.011.693 lekë si të ardhura nga paga, ndërsa 929.588 lekë i ka përfituar nga shitja e krijimtarisë së tij artistike. Ai ka deklaruar vetëm një llogari bankare, e cila për vitin 2018 është pakësuar me 74.659 lekë. Po ashtu, Ramës i ka rënduar gjatë vitit të kaluar edhe barra për shlyerjen e 22.187 eurove nga kredia prej 80 mijë eurosh të marrë në 2013.

Të ardhura vetëm nga paga ka deklaruar edhe kreu i PD, Lulzim Basha. Nga paga si deputet Basha ka përfituar 1.335.462 lekë. Basha ka deklaruar edhe të ardhura nga shpenzimet telefonike, 204.000 lekë dhe të ardhura nga kompensimi i karburantit, 330.176 lekë. Krejt ndryshe nga Basha e Rama janë deklarimet e bashkëshorteve të tyre, të cilat deklarojnë mijëra euro fitime. Gruaja e Edi Ramës ka deklaruar për vitin e kaluar 1.540.000 lekë vetëm nga paga dhe puna si eksperte.

Linda Rama ka të ardhura të përfituara edhe nga honoraret në shumën 900.926 lekë, por edhe nga qiradhënia e një apartamenti në vlerën 2.098.140 lekë. Po ashtu, bashkëshortja e kryeministrit ka deklaruar të ardhura nga interesa bankare 2.865 lekë dhe të ardhura nga konsulenca 1.521.593 lekë. Pra, mund të themi se Linda Rama gëzon mijëra lekë pasuri. Pas nuk ngelet as bashkëshortja e Lulzim Bashës. Për vitin 2018, ajo ka deklaruar të ardhura nga paga si drejtoreshë programesh në EWCP në shumën 32.705 euro. Këto nuk janë të ardhurat e vetme sepse ajo ka përfituar edhe 22.664 euro nga rikalkulimi i shërbimit të taksave në pozicionin si drejtoreshë në EWCO.

Pasuria e Anastas Angjelit

Por pasuria e Edi Ramës dhe Lulzim Bashës duket sikur ngelet mbrapa kur në lojë futet pasuria e deputetit të Partisë Socialiste, Anastas Angjeli. Nëse iu hedhim një sy deklarimeve që ai ka bërë për vitin 2018, vihet re se ka përfituar miliona lekë vetëm nga mësimdhënia në universitetin e tij privat dhe nga paga si deputet.

Më konkretisht nga mësimdhënia dhe udhëheqja shkencore tek Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë, ai ka deklaruar të ardhura në vlerën 3.118.800 lekë; nga mësimdhënia në Universitetin e Maqedonisë ka deklaruar 3.000 euro; nga paga si deputet ka deklaruar 2.367.414 lekë ndërsa nga paga si anëtar i Akademisë së Shkencave Angjeli ka përfituar 588.314 lekë. Pasuri marramendëse për vitin 2018 ka vënë edhe bashkëshortja e Anastas Angjelit. Ajo ka deklaruar 2.603.628 lekë të ardhura vetëm nga mësimdhënia në Universitetin Mesdhetar. Ndërsa si anëtare e Këshillit Kombëtar të Kontabilitetit ajo ka përfituar 51.000 lekë. Mijëra të ardhura nga mësimdhënia në UMSH ka deklaruar edhe djali i Anastas Angjelit. Nga universiteti privat i babait të tij, ai ka deklaruar 2.834.503 lekë. Djali i Angjelit është i punësuar edhe në Ministrinë e Infrastrukturës, nga ku ka përfituar 1.038.315 lekë.

Në fakt, e gjithë familja Angjeli ka fituar mijëra lekë të ardhura në vitin 2018 sepse në shifra marramendëse është edhe pasuria e vajzës së tij. Ajo ka deklaruar: të ardhura nga Education Development Center në SHBA, 95.712 USD dhe të ardhura nga kontratat e shërbimit, 1.088.000 lekë. Një tjetër fakt që bie në sy është se vajza e Angjelit ka shitur dy makina për afro 7 mijë USD, por po në 2018 ka blerë një automjet tjetër në vlerën e afro 43 mijë dollarëve.

Lexo edhe :   Nuk ka paqe nën ullinjtë e opozitës
Lexo edhe :   Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Lulzim Basha

Të ardhura nga paga si deputet, 1.335.462 lekë

Të ardhura nga shpenzimet telefonike, 204.000 lekë

Kompensimi i karburantit, 330.176 lekë

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si drejtoreshë Programesh në EËCP, 32.705 euro

Të ardhura nga rikalikulimi i shërbimit të taksave të bashkëshortes në pozicionin si drejtoreshë në EËCO, 22.664 euro

Edi Rama

Të ardhura personale, gjendje në llogari bankare, -74.659 lekë

Të ardhura nga paga, 2.011.693 lekë

Të ardhura nga krijimtaria artistike-shitja e punëve artistike, 929.588 lekë

Detyrim për kredinë e marrë më 22.10.2013 80.000 euro, pa shlyer 22.187 euro

Lindita Rama, bashkëshortja

Të ardhura personale, gjendje në llogari bankare, +3.681.399 lekë

Gjendje cash, -81.000 lekë

Të ardhura nga paga dhe puna si eksperte, 1.540.000 lekë

Të ardhura nga honorare, 900.926 lekë

Qira, apartament, 2.098.140 lekë

Interesa bankare, 2.865 lekë

Të ardhura nga konsulenca, 1.521.593 lekë

Detyrim për kredinë e marrë 80.000 euro, pa shlyer 22.187 euro

Gregor Rama, djali

Llogari bankare, -432.82 lekë

Llogari bankare, -16.206 euro

Kontratë qiraje, 360.000 lekë

Anastas Angjeli

Llogari bankare, -243 euro

Llogari bankare, +819.591 lekë

Llogari bankare, +1.039.103 lekë

Credit card, -255 USD

Llogari bankare, -104.706

Llogari bankare në Greqi, -1.195 euro

Pagesë nga Mësimdhënia dhe Udhëheqja Shkencore tek UMSH, 3.118.800 lekë

Pagë bazë dhe për komisionet, 2.367.414 lekë

Pagesë si anëtar i Akademisë së Shkencave, 510.000 lekë

Pagesë për të drejtën e autorit, 588.314 lekë

Pagesë për mësimdhënie dhe udhëheqje doktoraturash në Universitetin e Maqedonisë, 3000 euro

Kredi për blerjen e autoveturës në 2015, pa shlyer 13.230 euro

Kredi për blerje apartamenti për motrën në Greqi, pa shlyer 29.833 euro

Greta Angjeli (Bashkëshortja)

Llogari bankare në Tiranë, +528.756 lekë

Llogari bankare në Tiranë, -909.608 lekë

Llogari bankare në SHBA, +3.756 USD

Llogari bankare në SHBA, -4.940 USD

Fond pensioni, +50.450 lekë

Të ardhura nga mësimdhënia në UMSH, 2.603.628 lekë

Person fizik-auditor, pjesa e tërhequr në llogarinë personale, 2.900.000 lekë

Anëtar i Këshillit Kombëtar të Kontabilitetit, 51.000 lekë

Eros Angjeli (Djali)

Llogari kursimi, +601.470 lekë

Llogari rrjedhëse, +1.515.462 lekë

Pagesa për shtëpinë dhe garazhin, 6.000 euro

Të ardhura nga aktiviteti i shërbimit, 300.000 lekë

Të ardhura nga UMSH, 2.834.503 lekë

Të ardhura nga Mesdheu Education, 1.239.597 lekë

Të ardhura nga puna në Ministrinë e Infrastrukturës, 1.038.315 lekë

Jona Marashi, vajza

Llogari bankare në SHBA, +57.061 USD

Llogari bankare, -2.130 USD

Llogari bankare rrjedhëse, +890.945 lekë

Të ardhura nga shitja e makinës “Volkswagen”, 2.800 USD

Të ardhura nga shitja e makinës “Porche”, 4.000 USD

Blerje autoveture “Chevy Tahoe”, 42.785 USD

Shtesë 25% e banesës me burim dhurim nga prindërit e bashkëshortit duke zotëruar 50% të banesës

Të ardhura nga Education Development Center në SHBA, 95.712 USD

Interes bankar, 2.914 USD

Të ardhura nga kontratat e shërbimit, 1.088.000 lekë

Kredi për shtëpi, pa shlyer 171.857 USD

Kredi për autoveturën “Porche Tahoe”, pa shlyer 30.461 USD /Gazeta SOT

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...