E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Raffaele Lorusso: Kush mohon lirinë e medias, nuk hyn në Evropë

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Intervista për “Tempora” në RTV Ora e Raffaele Lorusso, Sekretar i Përgjithshëm i Federatës Kombëtare Media Italiane.

Këtë javë në Shqipëri nis diskutimi në parlament i propozimit të qeverisë shqiptare mbi një paketë ligjore anti shpifje e anti fake news në media.. FNSI pak ditë më parë doli me një notë zyrtare e me një qëndrim publik dhe të vetë Ju si Sekretar i  Përgjithshëm i saj. Cili është denoncimi që Ju bëni?

Raffaele Lorusso – Ne e bëjmë tonin apelin e kolegëve tanë shqiptarë pasi mendojmë se ky propozim ligjor që ka si qëllim t’i mbyll gojën medias e që i ndalon gazetarët të bëjnë punën e tyre, e kryesisht që i ndalon të bëjnë investigime, të bëjnë pyetje jo komode. Mendojmë se me pretekstin e fake neës, pra për ta luftuar fake neës, i lihet dorë e lirë këtij autoriteti publik, që në të vërtetë është emëruar nga qeveria, për të mbyllur portalet online e për t’i detyruar të heshtin. Qëllimi është pikërisht ky, të detyrojnë të heshtin të gjithë gazetarët që nuk janë të linjëzuar e të gjithë mediat që nuk janë të linjëzuara me ta (me qeverinë). Është një normativë e papranueshme, është një normë që bie kundër me deklaratën universale të të drejtave të njeriut, kundër me të drejtën e të gjithë qytetarëve për të qenë të informuar, Për këtë qëllim Federata Kombëtare e Medias Italiane së bashku me Konfederatën Internacionale të gazetarëve, i kërkon institucioneve europiane, këshillit europian ku bën pjesë dhe Shqipëria, por dhe OSBE, që deri në këtë moment ka heshtur të ndërhyjnë, ashtu siç duhet të ndërhyj dhe vetë Bashkimi Europian, duhet të ndërhyjnë dhe qeveritë e vendeve të BE, pasi Shqipëria është një vend që aspiron të hyj në Bashkimin Europian e negociatat për pranimin e saj nuk duhet të jenë vetëm të fushës ekonomike, financiare, o raporte tregtare. Nuk mund të mendohet se mund të hyjë në Europë kush mohon lirinë e shprehjes e lirinë e medias.

Ju si Federatë FSNI keni patur sinjalizime konkrete mbi këtë rrezik të lirisë së medias në Shqipëri?

Raffaele Lorusso: Ne iu bashkuam apelit që na erdhi nga kolegët tanë shqiptarë e jemi gati ta mbështesim në çdo vend (seli, qëndër, institucion), si dhe jemi gati të marrin pjesë në të gjitha iniciativat e tyre publike  që mund të organizohen si në Shqipëri ashtu dhe në Bruksel.

Lexo edhe :   Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha
Lexo edhe :   Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Në fakt në deklaratën zyrtare të FSNI, theksohen dhe denoncime konkrete si rasti i kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i cili nuk lejon gazetarët të marrë pjesë në eventet e tij , po ashtu dhe qeveria. Pra janë denoncime konkrete…

Raffaele Lorusso: Ne na është sinjalizuar se prej kohësh gazetarëve u ndalohet të ndjekin iniciativat e kreut të qeverisë ashtu dhe të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, ashut siç na është sinjalizuar dhe se në Shqipëri, ne nuk jemi në Shqipëri por na është sinjalizuar pra se tashmë janë shkrirë konferencat e shtypit, pasi në to nuk ishte e mundur të bëhen pyetje.

Po çfarë këshillash i jepnin ju si FNSI kolegëve shqiptarë?

Raffaele Lorusso: Këshilla jonë për ta është që të mos dorëzohen e të vazhdojnë të denoncojnë këto raste e këto episode. Ne mendojmë se Bashkimi Europian nuk mund të kthej kokën nga ana tjetër (pra të bëj sikur nuk po ndodh asgjë)  dhe për shumë kohë.

Pra për ta theksuar FNSI – Federata Kombëtare e Medias Italiane është e mendimit se ky ligj vë në rrezik lirinë e medias në Shqipëri?

Raffaele Lorusso: Absolutisht po pasi në momentin kur një autoritet publik ka fuqinë të mbyll një media informative qoftë ky dhe një portal online, kjo paraqet një mbyllje goje të medias.

Në fund të bisedës me Ju, pas këtij aksioni, pra pas kësaj note zyrtare të FNSI, do të ketë një vazhdim pra një hap tjetër konkret së bashku me kolegët shqiptarë?

Raffaele Lorusso: Natyrisht ne do të vazhdojmë t’i mbështesim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...