E enjte, 2 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Ra ky mort dhe u pamë në… Prishtinë”

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Nga Mero Baze

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, po viziton Kosovën në të njëjtën ditë, kur në Uashington do  të nisnin bisedimet Kosovë-Serbi, të dështuara për shkak të ndërhyrjes së Gjykatës Speciale kundër kryetarit të delegacionit të Kosovës Hashim Thaçi, përmes publikimit të fletëthirrjes në Gjykatë. Vizita e tij i përngjan titullit të esesë së shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare për Kosovën: “Ra ky mort e u pamë”.

Dështimi i bisedimeve dhe konspiracioni kundër Shtëpisë së Bardhë, për këtë histori, do të ketë ndikim afatgjatë mbi të ardhmen politike të Kosovës.

Rikthimi i besimit për t’u ri-ulur në tryezën e bisedimeve është  një sfidë e vështirë.

Shqipëria duhet t’i gjendet pranë Kosovës, jo vetëm si shteti amë, por dhe si një aleat i SHBA dhe vend i NATO-s, që aspiron Bashkimin Europian. Qetësia dhe kthjelltësia për të ruajtur aleancën me Perëndimin në kushtet e një tërmeti politik që pritet të ndodhë në Kosovë dhe që mund të krijojë zbrazëti dhe shanse për anarki, është vendimtare në këto momente.

Kosova është goditur dhe provokuar, pikërisht tek pika e saj më e fortë, tek të qenit një shtet i krijuar nga Perëndimi. Dhe këtij provokimi duhet t’i rezistojë.

Procesi i ndryshimeve politike që po vjen prej Gjykatës Speciale, kërkon një përgjigje të shpejtë politike dhe një reformim të klasës politike, për të ruajtur atë që është arritur, por dhe për të ruajtur reputacionin dhe historinë e drejtë të luftës së Kosovës.

Dhe kjo nuk është sfidë vetëm e atyre që po preken nga Gjykata, por dhe e atyre që po fërkojnë duart nga fletëthirrjet e Gjykatës Speciale.

Nga ana tjetër, Shqipëria nuk mund të jetë as tutore dhe as indiferente ndaj dështimit të dialogut të nisur. Por vendimin për vazhdimin e dialogut duhet ta marrë vetë Kosova, pasi historia tregoi, se dialogu dështoi duke pasur garant SHBA-në, e jo më Shqipërinë.

Lexo edhe :   Mustafa Nano: Të lutemi që Thaçi të dalë i larë nga kjo histori
Lexo edhe :   Rama në axhendë takim me Haradinajn, kryetari i AAK-së bën lëvizjen e papritur

Ekipi përfaqësues i dialogut duhet të rindërtohet bashkë me një mbështetje të re politike për të. Koha ka më pak rëndësi, se sa përmbajtja në këtë histori.

Dhe së fundmi, për Edi Ramën, vizita në Prishtinë ka dhe një rëndësi personale, pasi u jep fund polemikave politike që kanë shoqëruar kohët e fundit figurën e tij në Prishtinë.

Ai u takua me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti, i cili ndjehej i zemëruar që Edi Rama nuk u përfshi në betejën politike në Prishtinë për shkarkimin e tij, por qëndroi indiferent, ashtu sikundër Haradinaj u përfshi në polemika personale me të, dhe vazhdon t’i mbajë mëri për një padi civile ndaj tij në Prishtinë, nga e cila Rama ka premtuar se do të tërhiqet.

Për herë të parë Edi Rama do të takohet privatisht, por dhe zyrtarisht me liderin e LDK, Isa Mustafa, pas një distance  politike dhe personale të tij me LDK-në, dhe po ashtu ka ftuar kryeministrin Hoti në Tiranë.

Kjo është hera e parë që Edi Rama takon një lider të LDK, pas një dreke pune që ka pasur dikur me Ibrahim Rugovën.

Në mos vlen për ndonjë të madhe, vizita e tij në Prishtinë vlen për të qetësuar debatin politik mes dy vendeve dhe kthimin e vëmendjes tek problemi që ka Kosova me armiqtë e saj, dhe jo problemet që kanë shqiptarët me njëri- tjetrin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reforma Zgjedhore/ Rama: Kuvendi nuk merr urdhra nga jashtë

Kryeministri Edi Rama shprehet se duhet të krijohet një konsensus në lidhje me çështjen e Reformës Zgjedhore. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama theksoi...

Nga sot tamponët për koronavirusin mund të bëhen edhe në QSUT

Tamponët që tregojnë nëse je prekur apo jo nga koronavirusi do të zhvillohen tashmë edhe në laboratorin e mikrobiologjisë, në Qendrën Spitalore Universitare. Por në...

Vjosa Osmani kërcënohet me jetë

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, mësohet se është kërcënuar me jetë pasditen e djeshme. Në raportin e 24 orëve të fundit, Policia e...

“Anuloni kontratën”/ Balla kundër blerjes së “Champions League” nga RTSH

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, ka dalë kundër vendimit të televizionit publik shqiptar RTSH, për të blerë ndeshjet e “Champions League”. Gjatë...

“Njihet si ‘Amazona’ e Laknasit”/ Rexhep Uka i bashkohet protestës kundër ndërtimit të thertores

Prej muajsh tashmë vijojnë protestat nga banorët e fshatit Laknas të Bashkisë Kamëz, ku planifikohet që të ngrihet një thertore. Banorët e fshatit thonë se...