E premte, 30 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Qyteti më i ndotur i Evropës ndodhet në Ballkanin Perëndimor

Më të lexuarat

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Solli shqiptarët nga Siria, kush është Gledis Nano i trajnuar nga FBI-ja

Gledis Nano, është shefi i Anti-Terrorit shqiptar që ka marrë pjesë vetë në operacionin e riatdhesimit të 5 shqiptarëve të parë nga kampi i...

Shkupi i Maqedonisë së Veriut është aq i ndotur sa njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes lëvizin nëpër kodra dhe vende të larta për të shpëtuar, ndërsa të rinjtë ëndërrojnë të emigrojnë.

Kështu shkruan sot “BBC” për një nga qytetet e Ballkanit Perëndimor, ku mjafton të hapësh një aplikacion të thjeshtë për të parë nivelin alarmant të smogut.

“Ne gjithmonë e dinim se kishte një problem me ndotjen sepse mund ta shihnim atë”, thotë Kosta Barsov, i cili jeton në Shkup, Maqedoni e Veriut.

“Në dimër bie erë – nëse hap dritaren e dhomës së gjumit ndërsa jam duke studiuar, ndihem sikur po mbytem. Nëse shkoj të shëtis qenin tim, duhet të ndryshoj rrobat kur kthehem sepse bien erë”.

Çdo ditë në dimër, 16-vjeçari Barsov hap aplikacionin AirCare në telefonin e tij dhe kontrollon nivelet e ndotjes përreth tij.

Aplikacioni është bërë një mjet thelbësor për Barsov, dhe shumë të tjerë në qytet, për të kuptuar se ku është ndotja dhe saktësisht sa e keqe është. Si rezultat, ajo ka ngjallur vetëdije dhe shqetësim në rritje për ajrin e qytetit.

Lexo edhe :   Si Covid-19 po dikton mendimin e evropianëve mbi politikanët

“Shumë njerëz përdorin aplikacionin, xhaxhai im ka astmë dhe ai gjithmonë e kontrollon atë”, thotë Barsov, i cili është anëtar i një lëvizje globale rinore për veprim mbi ndryshimin e klimës.

“Ka shumë vetëdije gjatë viteve të fundit dhe unë mendoj se po ndërtojmë një lëvizje për të vepruar”.

Shkupi kryeson listat e qyteteve më të ndotura në Evropë, dhe ndonjëherë edhe në botë, shkruan “iconstyle”.

Në vitin 2018, nivelet e PM10 – grimcave të vogla ndotëse 10 nanometra në madhësi që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut – tejkaluan kufijtë e BE për një total prej 202 ditësh në qytet.

Lexo edhe :   Si Covid-19 po dikton mendimin e evropianëve mbi politikanët

Aktualisht, Organizata Botërore e Shëndetit ka vlerësuar se rreth 4,000 vdekje të parakohshme në vit në Maqedoninë e Veriut mund të vijnë për shkak të ndotjes së ajrit, dhe kostoja ekonomike për Shkupin mendohet të jetë midis 570 dhe 1.470 milion €.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë dhe Turqinë

Një tërmet me mangnitudë 6.6 të shkallës rihter është ndjerë sot në mesditë në Greqi dhe Turqi. Mediat vendase bëjnë me dije se epiqendra është...

Refuzoi të mbante maskën, politikani tërhiqet zvarrë në mes të Parlamentit

Politikani i njohur italian Vittorio Sgarbi, është përballur dje me një situatë jo të këndshme. Ai është nxjerrë me forcë nga Parlamenti i Italisë,...

KMSH dënon sulmet në Francë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka reaguar pas sulmeve terroriste që ndodhën në Francë. KMSH-ja e cilëson vrasjen të pajustifikueshme, dhe se dënojnë të gjitha...

Frika nga infektimet/ Ministria: Ja si duhet t’i hamë vaktet ushqimore

Ministria e Shëndetësisë këshillon qytetarët që të konsumojnë vaktet ushqimore në distancë nga të afërmit dhe familjarët. Në udhëzuesin e shpërndarë nga MSH, tregohet niveli...

Pse shkollat ​​nuk janë vatra të nxehta të përhapjes së Covid-19

Të dhënat e mbledhura në të gjithë botën, po tregojnë gjithnjë e më shumë se shkollat ​​nuk janë vatra të nxehta për rastet e...