E shtunë, 21 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar gjatë pandemisë së Covid-19

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Për shumë është një ëndërr finale: Zhvendosja në një qytet të madh dhe fillimi i një jete të re magjepsëse.

Por, siç e dimë të gjithë, jetesa në metropole ka kosto, veçanërisht nëse zgjidhni Hong Kongun, Parisin ose Zyrihun, të cilat janë qytetet më të shtrenjta në botë sipas një studimi të ri.

Njësia e Inteligjencës e The Economist (EIU) – e cila vlerëson 133 qytete në botë dhe krahason çmimin e një shporte me 138 artikuj të përditshëm te secili – i ka renditur ata në krye të tabelës.

Luhatjet e valutave për shkak të pandemisë, të cilat kanë përfshirë rënien e dollarit amerikan, nënkuptojnë që destinacionet në Afrikë, Amerikë dhe Europën Lindore janë bërë më pak të shtrenjta që nga marsi, ndërsa Europa Perëndimore, ku euro është rritur në vlerë kundrejt dollarit, ka parë rritje të çmimeve. Franga zvicerane është rritur gjithashtu në vlerë.

Qytetet më të shtrenjta në botë

Singapori dhe Osaka tani janë përkatësisht në vendin e katërt dhe të pestin, me Tel Aviv që barazohet me Osakën në vendin e pestë. Dhjetë më të mirat plotësohen nga Gjeneva, New York City, Kopenhagën dhe Los Anxhelos.

Sidnei është në vendin e 15, Londra në të 20-n dhe Nairobi në të 77-in. Moska renditet në vendin e 106, dhe Delhi në të 121-tin.

Damasku në Siri është qyteti me koston më të ulët të jetesës, i ndjekur nga Tashkenti i Uzbekistanit, Lusaka në Zambia, Caracas (Venezuela) dhe Almaty, Kazakistan.

Lexo edhe :   KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

Produktet elektronike me çmime të larta

Nuk janë vetëm qytetet që janë ndërruar. Sondazhi zbuloi se çmimet për pajisjet elektronike janë rritur globalisht. Veshjet, ndërkohë, kanë rënë – të dyja me sa duket për shkak të rritjes së numrit të njerëzve që punojnë nga shtëpia. Produktet kryesore ushqimore kryesisht mbetën në të njëjtin çmim, ndërsa produktet e kujdesit personal, duhani dhe alkooli janë rritur të gjithë.

Lexo edhe :   KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

“Pandemia ka ndryshuar sjelljen e konsumatorit, pasi bllokimet dhe tendencat e tilla si puna nga shtëpia kanë rritur çmimet e elektronikës së konsumit (TV, PC, Smartphone) dhe vaktet ushqimore në shtëpi kanë zënë vendin e ngrënies në restorante për familjet e klasës së mesme”, tha kreu i kostos botërore të jetesës në EIU, Upasana Dutt.

EIU parashikon në të ardhmen se trendet do të vazhdojnë, me njerëzit që u japin përparësi prodhimeve kryesore dhe argëtimit në shtëpi sesa veshjet gjatë vitit 2021.

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar 2020

1.(barazim) Paris, Francë

1.(barazim) Hong Kong

1.(barazim) Zyrih, Zvicër

4.Singapor

5.(barazim) Osaka, Japoni

5.(barazim) Tel Aviv, Izrael

7.Gjenevë, Zvicër

8.Qyteti i Nju Jorkut

9.Kopenhagën, Danimarkë

10.Los Anxhelos./CNN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Shpërthen Erion Braçe: Lulzim Basha, një mutacion i së keqes Sali Berisha

Zv.kryeministri, Erion Braçe ka komentuar akuzat e kryedemokratit Lulzim Basha lidhur me fshehjen e numrit të viktimave nga Covid-19. Sipas Braçes, Basha problemin e ka...