E diel, 22 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

QSUT nuk ka mjekim për hepatitin B, pacientët e blejnë 150 mijë lekë

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Braçe zbardh pasurinë ‘e çmendur’ të Lulzim Bashës

Sikundër Rama, bluzat e bardha, edhe zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, lidhur me deklaratat për fshehjen e numrit...

Prej disa kohësh në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” mungon ilaçi për hepatitin B i cili rimbursohet nga shteti. Spitali u kërkon pacientëve të blejnë zëvendësuesin i cili kushton 150 mijë lekë për një muaj.

Në Fiks Fare u ankua Vasil Thanasi i cili kurohet sistematikisht nga hepatiti B akut me “tenoviral”, të cilin ia rimbursonte shteti për shkak të çmimit të kripur që ka ilaçi.

Por para tre muajsh ai është paraqitur për të marrë mjekimin e tij 3 mujore pranë QSUT siç ka bërë zakonisht. Aty i kanë dhënë mjekim vetëm për një muaj. Pas një muaji z.Thanasi paraqitët sërish në QSUT për të marrë mjekimin e radhës dhe aty njihet me mungesën e ilaçit.

“Më thanë s’ka fare “tenoviral”, nëse do mund të marrësh një tjetër që e zëvendëson” shprehet Vasili. Por ilaçi që zëvendëson “tenoviralin” nuk rimbursohet 100% nga shteti, por vetëm një vlerë minimale e tij. ” Unë qëndrova disa ditë pa mjekime, por për të sëmurët në gjendjen time është fatale ndaj u detyrova të blija ilaçin zëvendësues ” viread”.

Në farmacinë e QSUT-së ilaçi kushtonte 200 mijë lekë të vjetra për një muaj, ku shteti nga këto më rimburson vetëm 50 mijë lekë” shpjegon Valisi.

“Ky rimbursim është shumë i vogël, pasi unë dhe shumë pacientë të tjerë si puna ime që e duam çdo muaj nuk kemi mundësi ta blejmë 150 mijë lekë” përfundon qytetari. Ai iu drejtua Fiksit pasi e ka të pamundur që të blejë ilaçin zëvendësues. Ai kërkon ndihmën e emisionit që instancat përkatëse si Ministria e Shëndetësisë apo edhe QSUT të reagojnë.

Bashkëpunëtoret e Fiksit shkuan në farmacinë e QSUT-së dhe pyetën për ilaçin, atyre u tha e njëjta gjë që tha dhe denoncuesi. Ilaçi mungonte dhe pritej të vinte, por që asgjë nuk ishte e sigurt për furnizimin e tij të radhës. Farmacistja e spitalit sugjeron se pacientët duhet të marrin një tjetër medikament që e zëvendëson atë, por që nuk rimbursohet 100%.

Vasil Thanasi tregon se hepatitin B e ka marrë tek dentisti gjatë një ndërhyrje për heqje të një dhëmbi. Nëse këta pacientë nuk kurohen sistematikisht, kjo mund të sjellë pasoja në shëndet, duke i çuar në sëmundje si cirrozë dhe me pas në kancer të mëlçisë. /Top Channel

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...