E enjte, 13 Gusht, 2020
29 C
Tirana

Qindra të vdekur vetëm në SHBA, hiqni urgjentisht dorë nga cigaret elektronike!

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Cigaret elektronike, janë hedhur për herë të parë në treg në vitin 2003. Pas 16 vitesh, përdorimi i tyre global është rritur shumë. Në vitin 2018, numëroheshin të paktën 41 milionë përdorues. Cigaret elektronike, janë promovuar si një mënyrë që i ndihmon duhanpirësit e zakonshëm, të lënë duhanin. Përbërësi kryesor është sërish nikotina.

Por me kalimin e kohës, dolën mbi 1500 variante të ndryshme. Shumica përdorin aromat tradicionale të pëlqyeshme nga të gjithë si mentja, vanilja etj. Për pasojë, nga duhanpirësit, cigare të tilla nisën të përdoren edhe nga të rinjtë, që nuk kishin pirë ndonjëherë cigare normale. Shkenca e përkrahu në fillim këtë metodë.

Kohët e fundit, është zbuluar se efektet anësore, janë më të mëdha sesa përfitimet. Kështu, testet e 166 produkteve të cigareve elektronike, kanë treguar se 1 në 5 prej tyre, përmbajnë kimikate aromatizuese, që mund të jenë toksike për rrugët e frymëmarrjes. Në SHBA, ka pasur muajt e fundit qindra vdekje të papritura të disa të rinjve, që dyshohet se kanë ardhur nga përdorimi i cigareve elektronike. Shumë shtete në SHBA, e kanë ndaluar tashmë me ligj përdorimin e tyre.

Lexo edhe :   Reagime pas nënshkrimit të urdhrave ekzekutivë nga presidenti Trump

Ndërkohë, po kështu kanë vepruar mbi 20 vende në botë. Edhe në Shqipëri, cigaret elektronike, janë shumë në modë, sidomos tek te rinjtë. Qeveria miratoi së fundmi një ligj që ndalon përdorimin e tyre në ambientet e mbyllura. Por pavarësisht lajmeve shqetësuese nga SHBA, autoritetet nuk kanë ende një qëndrim mbi efektet negative të cigareve elektronike./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Presidenti i Maqedonisë, Stevo Pendarovski i ka dorëzuar pak minuta më parë mandatin kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re. Sipas...

“Djali e kaloi i pari, pastaj Ajola dhe unë!” Veliaj tregon si e mori virusin

Erion Veliaj ka folur sot për eksperiencën e tij në përballimin me virusin COVID-19, një ditë pasi doli negativ në tamponin e dytë. Në një...

Kamala Harris, gruaja që bëri histori në SHBA

Në zgjedhjen e Kamala Harris si zëvendësen e tij, kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, tregoi se është...

Kapet me 12 emigrantë në bagazhin e makinës, arrestohet 28-vjeçari

Policia e Tiranës ka vënë në pranga një 28-vjeçar i cili është kapur duke transportuar 12 emigrantë të paligjshëm të cilët ishin futur në...

Makina e së ardhmes që mund të bëjë 1600 km me një serbator

Kompania Hyperion, me bazë në Kaliforni, prezantoi supermakinën e saj me hidrogjen, me të cilën ajo shpreson që të ndryshojë mendimin e njerëzve për...