E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Qindra miliona viktima, kush janë 7 pandemitë më të rënda në histori

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Pandemia e HIV/AIDS u zbulua në Republikën e Kongos në vitin 1976. Deri tani ka shkaktuar 36 milionë të vdekur. Vitet e fundit, ka një rënie të vdekshmërisë nga ky virus.

Pandemia e Gripit të Hong Kongut në vitin 1968. Ishte një kombinim i virusit H3N2 me Gripin e llojit A. Në fund shkaktoi të paktën 1 milionë të vdekur.

Gripi Aziatik i viteve 1956-1958. Rastet e para u zbuluan në Kinë, dhe prej andej u përhapën kudo. Shkaktoi mbi 2 milionë të vdekur.

Lexo edhe :   I sëmuri me HIV/AIDS pa trajtim mjekësor/ QSUT nuk e mban, spitalet rajonale nuk dinë ta trajtojnë

Pandemia e Gripit Spanjoll (1918). Goditi në fund të Luftës së Parë Botërore. Virusi infektoi mbi 500 milionë njerëz në të gjithë botën. Prej tyre, 20-50 milionë njerëz gjetën vdekjen.

Pandemia e Kolerës (1910-1911). Nisi në Indi, për shkak të kushteve të tmerrshme higjeno-sanitare, dhe prej andej u përhap në Afrikë dhe Evropë. Shkaktoi rreth 800.000 të vdekur.

Pandemia e Gripit Rus (1889-1890). Rastet e para u vërejtën në republikat e Azinë Qëndrore. Shkaktoi mbi 1 milionë të vdekur.

Murtaja e Zezë (1346-1353). U shkaktua nga ethet bubonike. Preku Evropën, Afrikën dhe Azinë. Numri i të vdekurve nuk dihet me saktësi, por luhatet midis 75 dhe 200 milionë njerëz. Raste të kësaj sëmundjeje të tmerrshme zbulohen ende çdo vit, kryesisht në Kinë dhe Mongoli.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haradinaj: Spektakël dashakeq me dosjet e Speciales, kjo nuk e ndihmon Kosovën

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shprehur shqetësim lidhur me zhvillimet e fundit me dosjet e Gjykatës Speciale duke thënë...

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...