E martë, 7 Prill, 2020
21 C
Tirana

Qeveria shpall gjendjen e Fatkeqësisë Natyrore, Rama publikon fotot nga Stambolli

Lexo edhe ...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria aktualisht po furnizohet nga Turqia me mjete mbrojtëse, për personelin shëndetësor.

Ai bën me dije me anë të një postimi në “Facebook”, se aeroplani i “Air Albania” me emrin “Lasgushi” ndodhet në Stamboll, ku po merr mjetet mbrojtëse.

Pak ditë më parë, Rama kontaktoi dhe me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ndërsa ky i fundit i kishte garantuar ndihma në raste nevoje.

“LASGUSHI NË KËTË ÇAST DUKE U NGARKUAR NË STAMBOLL ME ARMË PËR MBROJTJEN E JETËS SË PACIENTËVE DHE MJEKËVE TANË”, shkruan Rama bashkëngjitur fotove në fjalë.

Nga mbrëmja e të martës jemi zyrtarisht në gjendje të Fatkeqësisë Natyrore. Vendimi i qeverisë nënkupton mes të tjerash kufizimin e të drejtave të qytetarëve që më herët ia garantonte Kushtetuta, por që konsiderohen të domosdoshme për ruajtjen e shëndetit, nga rreziku i koronavirusit.

Tashmë organi më i lartë në menaxhimin e situatës është Komiteti Ndërministror i  Emergjencave Civile, i njëjti organ që ishte ngritur pas tërmetit të 26 Nëntorit, por që funksiononte për Durrësin, Lezhën dhe Tiranën.

Komiteti do të kryejë koordinimin për përballimin e Fatkeqësisë Natyrore, për shkak të epidemisë së shkaktuar nga COVID-19, deri në 30 ditë nga shpallja e gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore, thuhet në vendimin e Këshillit të Ministrave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT