E shtunë, 6 Qershor, 2020
18 C
Tirana

Qeveria italiane miraton dekretin për emigrantët e parregullt

Më të lexuarat

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Arrihet marrëveshja për Reformën Zgjedhore

Mazhoranca dhe opozita kanë arritur marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. Në zgjedhjet e ardhshme, do të ketë identifikim biometrik të të gjithë votuesve. Kjo do të...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Kush e rikonstruktoi spitalin COVID-4? Berisha ‘nxjerr blof’ Ramën, ja çfarë fshihet pas kësaj

COVID-4 është struktura  më e re spitalore, e përshtatur si një spital karantinë, me kushte dhe standarde. Ky spital është bërë gati, nëse do...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Vendi i parë në botë/ Irani goditet nga vala e dytë e koronavirusit

Vendet nga mbarë bota kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese të vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Mirëpo, kjo rihapje nuk ka rezultuar efektive...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Porositi shkrimin kundër Ramës? Këshilltari i Metës tregon si qëndron e vërteta

Këshilltari i Ilir Metës, Ilir Kulla, ka reaguar menjëherë pasi mediat italiane i nxorën emrin në skandalin e ‘fake news’-it të porositur në vendin...

Rrëfimi/ Edhe shoqja e 15-vjeçares u abuzua: Ja si më gënjyen dy vajza

Pas ngjarjes makabër të regjistruar në shkollën e Babrrusë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doga, të tjera skandale...

Qeveria italiane pas shumë debatesh më në fund ka arritur në konsensus dhe ka miratuar dekretin e ri për pajisjen me leje të rregullta qëndrimi e punësimin e emigrantëve klandestinë në Itali.

Mediat italiane bëjnë me dije se ky dekret është përfshirë në planin ekonomik prej 55 miliardë euro që qeveria Conte vë në dispozicion për rimëkëmbjen e vendit në këtë fazë të dytë të bashkëjetesës me virusin.

Sipas raporteve të qeverisë italiane deri më tani në Itali janë 600 mijë emigrantë të paligjshëm që përfitojnë nga kjo e drejtë, një numër më i reduktuar e në mënyrë specifike emigrantët e parregullt që do të kërkojnë të punësohen në sektorin bujqësor, zeoteknik, blegtori, peshkim, në kujdestarinë shtëpiake e në asistencën për të moshuarit.

Preferencë do të kenë ata emigrantë që dhe më parë kanë punuar në të zezë në këto sektorë.

Nga ky ligj përjashtohen nga e drejta për të punësuar ata pronarë të përfshirë më parë në procese ligjore të lidhura me aktivitetin e trafikut të qenieve njerëzore, shfrytëzimin në punë të emigrantëve të paligjshëm apo të përfshirë në trafik prostitucioni.

Gjithashtu nuk do të kenë të drejtë të prezantojnë kërkesën për të marrë leje të rregullt qëndrimi emigrantë të dënuar për vepra të ndryshme penale nga drejtësia italiane.

Emigrantët që përfitojnë nga kjo janë?

Nga ky dekret përfitojnë të gjithë ata emigrantë që janë skeduar nga autoritetet italiane deri më 8 mars 2020 e jo ata që kanë mbërritur në Itali pas kësaj date.

Mund të aplikojnë për leje të rregullt qëndrimi ata emigrantë që kanë një leje qëndrimi të skaduar nga datat 31 tetor 2019 deri më 31 janar 2020 e nuk kanë mundur ta rinovojnë.

Atyre që u ka skaduar pas datës 31 janar 2020 në bazë të dekretit qeveritar për përballimin e pandemisë u është rinovuar automatikisht deri më 31 gusht 2020.

Mund të aplikojnë për të marrë leje qëndrimi punësimi, ata emigrantët që dëshmojnë se gjatë vitit 2019 kanë pasur një kontratë pune në një nga sektorët e mësipërm pra në bujqësi, blegtori, zooteknikë, peshkim, kujdes shtëpiak e asistencë të moshuarish.

Ndërkohë pronarëve që vazhdojnë të punësojnë emigrantët të parregullt do t’u dyfishohen gjobat e masat administrative, raporton “abcnews.al”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shënohet një tjetër viktimë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit në Shqipëri. Bëhet fjalë për një 85-vjeçare e...

Një tërmet i fuqishëm godet Turqinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë mbrëmjen e sotme. Sipas Anadoly Agency, tërmeti ishte me magnitudë 5 ballë dhe u regjistrua në 7...

Kryeministër shqiptar në Maqedoninë e Veriut? Zaev shfaqet i pakënaqur

Partia BDI në Maqedoninë e Veriut ka shprehur hapur qëllimin, për të vendosur për herë të parë në krye të qeverisë një kryeministër shqiptar. Kryetari...

“Të implementohet pa humbur kohë”/ Kryemadhi reagon për marrëveshjen

Pas arritjes së marrëveshjes mes palëve për Reformën Zgjedhore, ka ardhur edhe reagimi i kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi. Përmes një postimi në Facebook, Kryemadhi...

Rudina Hajdari: Mora garanci nga ambasadorët edhe për lista të hapura

Deputetja Rudina Hajdari shprehet e shqetësuar në lidhje me mosndryshimin e sistemit zgjedhor për të shkuar drejt listave të hapura. Në fjalën e saj pas...
WhatsApp KONTAKTO TT