E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Qeveria afgane mobilizon trupa shtesë për të luftuar talibanët

Autoritetet afgane thanë se kanë dërguar qindra trupa dhe milici pro-qeverisë për zmbrapsur talibanët, të cilët po avancojnë në veri të vendit.

Militantët talibanë, në dy muajt e fundit, kanë arritur që të marrin nën kontroll dhjetëra qarqe në veri të vendit, teksa nga Afganistani ka nisur tërheqja e trupave ndërkombëtare.

Fawad Aman, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes, tha se tani qeveria po planifikon një ofensivë të madhe për të rimarrë “territoret e humbura nga armiku”.

“Forcat tona janë duke u organizuar në terren për këtë operacion”, tha Aman për agjencinë e lajmeve AFP.

Forcat dhe milicitë pro-qeveritare u dërguan më 6 korrik në provincën veriore Takhar dhe në Badakhshan, ku talibanët, javëve të fundit kanë marrë nën kontroll pjesë të mëdha të territorit, shpesh pa luftuar fare.

Më 5 korrik, 1.030 trupa afgane u larguan gjatë natës për në Taxhikistan, raportuan autoritetet taxhike.

Qindra pjesëtarë të forcave të sigurisë afgane u larguan pasi talibanët shënuan përparim në veri, por tërheqja e fundit e trupave afgane ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Që prej se presidenti amerikan, Joe Biden njoftoi në prill se trupat amerikane do të tërhiqeshin, talibanët nisën shpejt një ofensivë dhe tani kanë nën kontroll rreth një të tretën e të gjitha qarqeve në Afganistan.

Me tërheqjen e forcave të huaja janë rritur edhe shqetësimet se qeveria në Kabul, e mbështetur nga Perëndimi, do të kolapsojë./REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...