E hënë, 6 Korrik, 2020
26 C
Tirana

“Qeveri e përbashkët PD-PS me kryeministër Ramën”, Topalli zbulon marrëveshjen

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ka sulmuar sërish kryedemokratin Basha, pas marrëveshjes me qeverinë për ‘Zgjedhoren’. Në analizën e saj, ajo shpreh shqetësimin e përbashkët që po përjetojnë të gjithë; pandemia dhe kriza ekonomike. Por duke lënë pas këtë çështje madhore, ajo ndalet me theks të veçantë tek klasa jonë politike.

Topalli bën përgjegjës 4 persona që mbajnë peng vendin. Ajo zbulon ndër të tjera se mbledhja e Kryesisë së PD, u bë pasi u firmos marrëveshja mes Ramës dhe Bashës. Akuzat ndaj kreut të PD-së vërshojnë më tej nga Topalli, ku sipas saj, Basha nuk toleron mendimin ndryshe.

Referuar marrëveshjes për ‘Zgjedhoren’, Topalli hedh shashkën e radhës, duke u shprehur se Basha kërkon lekë. E ndërsa marrëveshja, sipas ish-kryeparlamentares, ishte paradhoma për qeveri të përbashket PD -PS, me kryeminister Ramën në 2021.

Statusi

2020 eshte nje vit ndryshe. Eshte viti i Coronavirusit, viti i nje ngjarje qe ka ndalur boten dhe ka permbysur ecurine normale te gjërave. Emergjenca, urgjenca dhe delikatesa e momentit kane detyruar gjithe boten te mendojne e te gjejne rrugen per te dal nga vrima e zeze e hapur nga pandemia. Realiteti insiston ne dy fjale kyqe: pasiguri dhe pabarazi. Sepse keta jane me shume se gjithe te tjerat, qe pershkruajne problemin.

Pasiguria imponon qe te marresh vendime, qe te mos rrish ne nje vend, ne pritje te dickaje apo te dikujt qe te sjelle rroten. Pabarazia qe eshte e dukshme ,eshte destinuar qe te zgjerohet, te rendohet..Ndaj kontrolli, reduktimi i saj duhet te jete objektivi qe inspiron vendime.

Mbyllja nga Codid 19 mund te jete lehtesuar gradualisht, por ankthi per perspektiven sociale dhe ekonomike te botes vetem po rritet. Dhe ka arsye te forta per t’u frikesuar : nje renie e menjehershme ekonomike ka filluar dhe ne mund te perballemi me depresionin ekonomik me te keq nga 1930, thojne ekonomistet.

Po ne vendin tone ca mund te thuhet kur bota po zhytet ne depresion pas krizes sanitare , sakrificave te arrestit shtepiak dhe humbjeve te ekonomise. Shqiptaret perjetojne Pasiguri dhePabarazi – dy fjalet kyq, qe pershkruajne nje gjendje pemanente prej vitesh.
Varferia vetem behet me ekstreme, shanset per punesim vetem bien, kriza ekonomike edhe me kritike, nderkohe qe te gjithe presin pergjigjen e loterise amerikane. Por loterianuk eshte pergjigja per zgjidhje . Shume miq me shkruanin- jemi dakord me ty se kjo Kaste e korruptuar politike duhet shkulur.. por si?

Si?
Kthehemi tek problemi. Jane 3-4 vete qe mbajne peng vendin. Keta kane zhdukur praktikisht forcat politike perkatese duke ruajtur vetem germat e emrave te Partive. Nuk ka me gare ne keta parti, nuk ka me demonraci, nuk ka me vote brenda tyre, nuk ka as diskutime, as marrje mendimesh, kritika jo e jo. Per te mos u kthyer mbrapshte , mjafton te kujtojme marreveshtjen e fundit. Mbledhja e kryesise se PD u be pasi u firmos marreveshtja mes Rames e Bashes. Dmth udheheqesi i Partise jo vetem nuk i konsideron , por dhe tallet me ta deri ne percmim.

Lexo edhe :   A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha
Lexo edhe :   Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kjo nuk ka ndodhur kurre me pare ne Partine Demokratike megjithe problemet qe mund te kemi patur. Arsyeja eshte e thjeshte.. Zoti Luli Basha nuk toleron mendime ndryshe. Ai eshte larg parimeve demokratike dhe perendimore. Ne marreveshtjen e fundit me Ramen, pervecse tradhetoi “ kauzen” e tij se “ me Ramen nuk ka zgjedhje” kerkoi nje gje qe ka ikur nga vemendja e medias- leke..leke.

Sikur te mos mjaftoni milionat qe shqiptaret paguajne nga taxat e tyre per zhvillimin e zgjedhjeve.. ata me marreveshtjen e re u dakordesuan me i dhane vehtes nga buxheti i Shtetit 2 here me shume para. Por ne thelb marreveshtja ishte paradhoma per qeveri te perbashket PD -PS me Kryeminister Ramen ne 2021. Kjo eshte teper!

Ne nje vend si ky i joni qe nuk ka Qeverisje, qe nuk ka opozite, qe nuk ka Gjykate Kushtetuese, nuk ka Gjykate te larte, ku te rinjte nuk gjejne pune, ku pensionet prej 7 vitesh nuk rriten, ku nuk behet nje rruge e re, ku nuk ndertohen as shkolla te reja as azile per pleq, ku nuk rriten rrogat, ku korrupsioni eshte sistematik, ku injoranti drejton zyra te rendesishme shteti dhe banditet kane parate, ku te shkolluarit fyhen dhe te ndershmit perqeshen, ku karriget ne Parlament i zen ose krimineli ose gaztori, nuk ka me vend me prit.

Drejtuesit e partive kane kuptuar nje gje: Po iku njeri ikin rresht, prandaj ata mbajne fort njeri tjetrin. Po te kishim nje udheheqes te ri e te pa korruptuar ne krye te Pd , vendi nuk do ishte pa opozite; Parlamenti nuk do ishte teater politik por arene debatesh e te vertetash; ekonomia nuk do ishte kaq seriozisht keq, pasiguria dhe pabarazia nuk do ishte kaq e frikshme e mbi te gjitha Edi Rama nuk do ishte Kryeminister.

Vetem me nje udheheqje te re ne krye te opozites , populli opozitar mund Edi Ramen dhe atehere Vendi yne do jete me mire. Sa e bukur ishte protesta e te rinjve sot ne Shkoder!!!
Te rinj, te pakorruptuar do drejtojne opoziten e do fitojne!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Rrëfehet Tare: Punoj si drejtor dhe mendoj si futbollist

Prej vitit, 2008 Igli Tare punon si drejtor sporti i Lazios. Ai ka folur për Lazio Style 1900... rreth futbollit, pasionit të tij të madh. “Kam...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

“Sot humbëm një betejë”, Manastirliu iu bën një thirrje qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga Durrësi deklaroi se ditën e sotme u humb një betejë, teksa përmendi ndarjen nga jeta të mjekut në...