E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Qetësohuni! Studiuesit: Covid-19 s’është aq i rrezikshëm sa mendoni

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ekspertët shprehen se Covid-19 mund të jetë ndoshta më vdekjeprurës sesa gripi sezonal, por shumë më pak vdekjeprurës se sëmundje të ngjashme si Ebola, SARS, MERS me shkallë vdekshmërie përkatësisht 50%, 10% dhe 35%.

Dr. William Schaffner, profesor i sëmundjeve infektive në Vanderbilt University School of Medicine në Nashville, duke bërë një pasqyrim të situatës, tha se për momentin ka një epidemi të ankthit. Dhe kjo është më tepër vrastare se sa koronavirusi.

Ai po kështu ka këshilluar të gjithë qytetarët që të distancohen nga jeta e zhurmshme komunitare, deri në një stabilizim të gjendjes. Po sipas tij, nëse zbatohen rregullat bazë, duke nisur nga higjiena personale, atëherë nuk ka asgjë për tu shqetësuar.

“Ka një epidemi të ankthit nga koronavirusi. Mendoj që njerëzit të marrin frymë thellë dhe të planifikojnë se çfarë duhet të bëjnë në kohën kur koronavirusi është i pranishëm në komunitetin e tyre. Duhet të krijoni një distancim nga njerëzit, derisa situata të normalizohet. Nëse zbatoni rregullat bazë, s’ka asgjë për t’u shqetësuar”.

Çfarë masash duhet të merren për të parandaluar koronavirusin?

– Lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli.
– Kur kolliteni apo teshtini, mbuloni gojën dhe hundën me gropëzën e bërrylit ose shami letre. Hidheni menjëherë shaminë e letrës në koshin e plehrave dhe pastaj lani duart.
– Mënjanoni kontaktet e ngushta me këdo që ka temperaturë dhe kollë.
– Paraqituni tek mjeku nëse keni kollë, temperaturë apo vështirësi në frymëmarrje dhe raportoni historinë e udhëtimeve nëse keni udhëtuar kohët e fundit.
– Mënjanoni kontaktet me tregjet e kafshëve të gjalla në zonat që kanë koronavirus dhe parandaloni kontaktet e pambrojtura me kafshë të gjalla apo sipërfaqe që kanë qenë në kontakt me kafshët.
– Mënjanoni konsumin e produkteve të mishit të pagatuara apo gatuara jo shumë. Mishi, qumështi i papërpunuar apo organet e kafshëve duhet të trajtohen me kujdes, duke përdorur mjete mbrojtëse në mënyrë që të mënjanohet kontaminimi.
– Udhëtarët që kanë patur kontakte me raste të konfirmuara apo ekspozim direkt ndaj një burimi të mundshëm të infeksionit duhet të vendosen në mbikëqyrje mjekësore.

Lexo edhe :   Rikthehet frika e valës së dytë në Itali, 630 viktima brenda 24 orëve
Lexo edhe :   Kosovë, mbi 700 raste të reja me Covid-19

Fëmijët dhe të rriturit kanë treguar qëndrueshmëri përsa i përket shërimit nga virusi. “Fëmijët dhe të rriturit kanë përparuar jashtëzakonisht mirë në drejtim të shërimit”, tha Dr. Jeremy Faust, mjek i urgjencës në Brigham and Women’s Hospital në Boston.

“Është me rëndësi të madhe që të mos harxhojmë burime te të rinjtë dhe njerëzit e shëndetshëm, por të përqëndrohemi te njerëzit që kanë me të vërtetë nevojë, shëndeti i të cilëve ka dalë jashtë kontrollit”.

Rritja e nivelit të vdekjes shkoi në 3.4% nga 2% që u raportua fillimisht nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, mirëpo ekspertët presin që të ulet kjo normë, pasi kujdesi shëndetësor është përmirësuar. Gjithsesi shkalla e vdekshmërisë ndryshon nga rajoni në rajon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...