E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Qendrat shëndetësore pa vaksina gripi (VIDEO)

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Në 30 Shtator nisi zyrtarisht dhe publikisht vaksinimi i popullatës për gripin e stinës. Ministrja Manastirliu deklaroi, se janë siguruar 368 mijë doza vaksine falas, më shumë se çdo vit tjetër.

Edhe të nesërmen në 1 Tetor, Manastirliu, gjatë një vizite në një shtëpi të moshuarish, i mëshoi faktit, se vaksina do të bëhej masivisht, duke nisur me grupet e riskut, mjekët, arsimtarët, të moshuarit e ata, që kanë sëmundje kronike.

“Sot do të bëjmë vaksinën. Falë punës suaj, falë strategjisë që ne kemi bërë me shërbimin social, falë kujdestareve që kanë qëndruar këtu pa u shkëputur fare”, shprehej atëherë ministrja.

Por ajo që ndodh në realitet është shumë ndryshe nga çfarë reklamohet nga ministrja. Emisioni “Stop” ishte në 7 qendra shëndetësore, por në asnjërën prej tyre nuk kishte vaksina. Personeli tha, se vaksina mund të vinte nga fundi i muajit Tetor.

Qendra Shëndetësore nr. 1

Qytetari: Si jeni? Interesohem për vaksinën e gripit.

Informacioni: Për kë? Për veten?

Qytetari: Gjyshin! Gjyshin!

Informacioni: Kanë mbaruar zonjë, deri nga fundi i Tetorit nuk vijnë.

Qytetari: Kur mbaruan?

Informacioni: Të martën!

Qytetari: Po si procedurë pastaj, si është?

Informacioni: Hiç, merr një letër te mjeku i familjes dhe vjen bën vaksinën!

Qytetari: E kuptoj! Nga fundi i Tetorit vijnë thua, me siguri?

Informacioni: Po do bësh një telefon pas datës 20, se mund të vijnë në Tetor, mund të vijnë në fillim të Nëntorit, nuk e dimë.

Qytetari: E marr vesh! Faleminderit!

Qendra Shëndetësore nr. 2

Qytetari: Më falni, si jeni? interesohem për vaksinat të lutem!

Informacioni: Ça vaksine?

Qytetari: Vaksinat e gripit për gjyshin!

Informacioni: Kanë mbaruar sot. Javës tjetër vijnë.

Qendra Shëndetësore nr. 10

Qytetari: Mirëmëngjesi! Interesohem për vaksinat e gripit të lutem!

Informacioni: Në fund të Tetorit!

Qytetari: Në fund të Tetorit?

Informacioni: Po! Kështu na kanë lajmëruar. Merr letrën te mjeku i familjes, që ta kesh, në momentin, që do vijnë! Një sekondë, të jap numrin e telefonit, që të më marrësh në telefon!

Lexo edhe :   Mjeku imunolog: Vaksina në Shqipëri mund të vijë në muajt shkurt-mars
Lexo edhe :   Mjeku shqiptar: Vaksina mund të dalë në fund të vitit të ardhshëm

Qytetari: Faleminderit!

Qendra Shëndetësore nr. 3

Informacioni: Çfarë dëshironit goca?

Qytetari: Interesohem për vaksinat.

Informacioni: E gripit?

Qytetari: Po!

Informacioni: Nga java tjetër do interesohesh, se nuk ka tani.

Qytetari: Prapë nga java tjetër?

Informacioni: Se nuk ka, kanë mbaruar tani.

Qendra Shëndetësore nr. 9

Qytetari: Më falni, ju lutem një pyetje! Për vaksinat e gripit, si procedohet?

Informacioni: Duhet të pyesësh mjekun e familjes!

Qytetari: Po!

Informacioni: Për momentin kanë mbaruar.

Qytetari: Po kur kanë ardhur, që kanë mbaruar?

Informacioni: Erdhën dhe kanë dy ditë, që kanë mbaruar.

Qytetari: Më fal! Sa ditë ka, që kanë mbaruar?

Informacioni: Dy ditë zonjë.

Qytetari: E si procedohet pastaj? Është me pagesë? Ca duhet të bëj?

Informacioni: Jo moj ça pagese?! Do vesh te mjeku i familjes, do marrësh rekomandim dhe vjen këtu! Na merr në telefon!

Qytetari: Faleminderit!

Qendra Shëndetësore nr.8

Qytetari: Më falni, interesohem për vaksinën e gripit!

Informacioni: Sasia e parë është mbaruar, tani presim të vijë.

Qytetari: Po kur mbaruan? Unë pyeta njëherë para 4 ditësh.

Informacioni: 100 e ca është bërë për ca ditë. Ishte një fluks i paparë.

Qytetari: Sa ditë ka, që ka mungesa?

Informacioni: Dy ditë!

Informacioni: Jo, jo! Është pa pagesë, është falas.

Poliklinika “Vorri i Bomit”

Qytetari: Më falni! Si jeni? Mirë? Interesohemi për vaksinat e gripit, të lutem për gjyshin!

Mjekja: Kush o gjyshi?

Qytetari: Kxxxxx Hxxxx.

Mjekja: E ke me turnin e tjetrës, e do vish t’i pyesësh pasdite doktoreshat! Ne të turnit tonë na kanë mbaruar. Për ato nuk e dimë, kështu që do vish të pyesësh te mjekja e familjes!

Qytetari: Kur të vij?

Mjekja: Pasdite, pas orës 1 e gjysmë!

Qytetari: Ok!

Mjekja: Deri në orën 7 e gjysmë i ke këtu.

Qytetari: Faleminderit!/tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...

Shqipëria, rekord në Europë për koncesionet e partneritetit publik privat (PPP)

Shqipëria shënon një rekord në Europë sa u përket angazhimeve jashtë bilancit të qeverisë, që ka marrë për koncesionet e formës së Partneritetit Publik-Privat...